Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cloudpunk

Cloudpunk

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Cloudpunk
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Ion Lands
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: „tenshi_chan”
dots Ocena: 70%
Cloudpunk


Cloudpunk generalnie ma dość niefortunną nazwę, przez co mogą do niego docierać gracze z zupełnie innymi oczekiwaniami. Myślę, że jestem tego najlepszym przykładem.

Na Steamie dali tej grze tagi takie jak „akcja” czy „RPG”, sugerowane podobne tytuły to Cyberpunk... W dodatku powstała właśnie w dobie Cyberpunka, na którego wszyscy czekali, potem ci zawiedzeni produktem CD Projektu szukali czegoś podobnego, lepiej zrobionego no i czy chcieli, czy nie trafiali na stronę z Cloudpunkiem. Tagi podobne, nazwa też, klimat jak najbardziej. Także nazwa na pewno przyciągnęła gapiów, ale gra nie ma poza klimatem nic wspólnego ze wspomnianym wyżej Cyberpunkiem. Nie jest też grą akcji, a to RPG to takie mocno naciągane. Czym więc jest Cloudpunk? Przygodówką z dobrą narracją. Niczego jej to nie ujmuje, ale odpalając ją pierwszy raz można poczuć zawód. Zamiast prawdziwej akcji, rozwoju postaci, dostajemy otwarty świat, w którym znajdziemy jedynie opcjonalne znajdźki. A ten open world służyć nam będzie jedynie do tego by przemierzać go z punktu A do punktu B. Wcielamy się tutaj bowiem w rolę... kuriera.

Cloudpunk 075501,1


Generalnie nie ma już podziału na miasta, kontynenty, wszystko zostało zjednoczone w jedno duże miasto Navalis. Miasto przyszłości, gdzie wszystko jest zautomatyzowane, w chmurach między platformami znajdują się nie tylko zwykłe przejścia dla pieszych, ale też teleporty, a my próbujemy się w tym wszystkim odnaleźć. Większość ludzi również jest już androidami. technologia mocno poszła naprzód, ale... nie każdego na nią stać. Ci pozbawieni pieniędzy, czyli również odpowiedniej technologii, tak naprawdę nie mają gdzie się podziać. Ci bardziej zdesperowani sprzedają swoje ciała licząc na to, że ich samoświadomość zostanie wgrana do jakiegoś sensownego systemu, a my próbujemy po prostu zarobić na naszą kawalerkę zarywając noce i przewożąc dziwne paczki. Nasza pozycja w tym świecie jest więc co najwyżej średnia. Najgorsze jest jednak to, że firma która nas zatrudnia, jest dość podejrzana, zlecenia niektóre co najmniej dziwne, a kiedy zadajemy więcej pytań, dostajemy premię za milczenie. Tutaj gra jednak daje nam wybór. Podczas dostarczania podejrzanych paczek możemy paczkę zutylizować w inny sposób. Pytanie czy wtedy będziemy mieć za co jeść i czy w ogóle utrzymamy się w tej pracy. Z kolei jeśli po dostarczeniu dzieją się dziwne rzeczy, to czy jesteśmy winni?

Całość gry opowiedziana jest w zasadzie w dialogach między nami a operatorem zlecającym nam pracę, klientami, których spotykamy, i naszym psem, którego mózg jakby został wgrany do naszego auta... Tak świat jest dziwny, ale im dłużej spędzamy w nim czas, tym bardziej jest dla nas zrozumiały. Grafika jest porządna, ale postacie kwadratowe, jednak i do tego można się przyzwyczaić, bo świat jest zbudowany bardzo spójnie i wizualnie również mi się podobał. Udźwiękowienie genialne. Tylko gameplay trochę kuleje. Jest to dobra przygodówka, ale po co jej otwarty świat? Czuję tutaj bardzo dużo zmarnowanego potencjału. Można kupić sobie w świecie jedzenie, albo podnieść jakieś śmieci. Można kupić kurtkę czy narkotyki, ale wszystko to jest niepotrzebne, a świat choć duży, na każdej platformie, na której zaparkujemy auto, wygląda praktycznie tak samo.

Cloudpunk 075501,2


W zasadzie dość szybko chciałam grę wyłączyć i pożegnać, bo odpaliłam ją mając nadzieję na więcej akcji czy choćby rozwoju. A tu nawet rozbudowa tej naszej taksóweczki jest średnio potrzebna. Jednakże najbardziej przykuł mnie do gry sposób czytania dialogów. Jest on tak naturalny, że szybko weszłam w tą historię i wczułam się w sytuację bohaterki, choć mocno abstrakcyjną. Także warto zagrać, ale zdecydowanie nie jest to tytuł dla wszystkich, a nadmierne oczekiwania, albo zbyt odbiegające od tego, czym gra jest - mogą zabić jej klimat. Na szczęście macie moją recenzję:)

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 100%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots klimat
dots świetna narracja
dots muzyka
MINUSY
dots niewykorzystany potencjał gameplayowy
Wymagania systemowe
Intel Core i7-930 2.8 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz 16 GB RAM karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza 7 GB HDD Windows 10 64-bit„tenshi_chan”
E-mail autora: mononoke.yos(at)gmail.com
Autor: tenshi_chan


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow