Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Cayne

Cayne

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Cayne
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: The Brotherhood Games
dots Dystrybutor: brak (dystrybucja cyfrowa)
dots Cena: darmowa
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
Cayne


Stasis trudno uznać było za typowego przedstawiciela gatunku gier przygodowych point’n’click – a to nie tylko (choć również!) ze względu na dość nietypową perspektywę rzutu izometrycznego, lecz również mroczną atmosferę, daleką od entuzjastycznych wizji przyszłości znanych z różnorakich „kosmicznych oper”. Jak się zdaje jednak, twórcy uznali, iż nie powiedzieli jeszcze wszystkiego, co mieli na myśli, postanowili więc uzupełnić swoją historię przez wydanie specyficznego spin-offa.

Ponownie więc trafiamy w łapska tytułowej korporacji Cayne i po raz kolejny uświadamiamy sobie, że zostaliśmy okrutnie oszukani – zamawialiśmy bowiem standardową usługę aborcji, tymczasem wybudzamy się ze świadomością, że staliśmy się obiektem jakiegoś specyficznego, lecz z pewnością wynaturzonego eksperymentu.

Cayne 085853,1
Uroczo


Autorzy nie mają zahamowań wobec sięgania po mroczne tematy i poruszania specyficznych wątków tabu, czego doskonałym przykładem może być właśnie wspomniana we wcześniejszym akapicie aborcja. Nasza główna bohaterka (?) nie jest bynajmniej kochającą matką, najmroczniejsze jest jednak to, co zostało niewysłowione – ciąża jest już doskonale widoczna, co pozwala zadać pytanie o zdolność dziecka do samodzielnego życia poza organizmem rodzicielki…

Podobnie jak w przypadku pierwowzoru dane nam będzie snuć się po klaustrofobicznych pomieszczeniach mieszczących się w bliżej niesprecyzowanym, acz mocno stechnicyzowanym kompleksie budynkowym, nasz cel będzie zaś oczywisty – wydostać się w jednym kawałku. W międzyczasie uświadomimy sobie, iż to nie tylko my jesteśmy ofiarą, co więcej, również wiele innych osób o niekoniecznie dobrych intencjach uświadczyło tragicznego losu.

Cayne 085853,2
Możemy pojedynek uznać za remisowy


Pewnym zmianom uległ interfejs produkcji, acz nie ukrywam, że jego czytelność nie jest niestety atutem. Rzeczona produkcja jest dość staroszkolną przygodówką, pod którym to sformułowaniem rozumiem brak kilku opcji uchodzących współcześnie za standard, a które mają uprzyjemnić obcowanie z tytułem. Możemy więc zapomnieć o podświetlaniu tzw. hotspotów, co jest jednak o tyle irytujące, że czasami lokacje trzeba przeszukiwać piksel po pikselu, by natknąć się na interakcję umożliwiającą pchnięcie akcji naprzód. Jeszcze bardziej jednak zwykła mnie irytować ślamazarność tempa, w jakim nasza podopieczna zwykła się przemieszczać…

Podrasowaniu wobec pierwowzoru uległa grafika, choć momentami preferowałbym ręcznie rysowane tła. Owszem, od czasu do czasu uświadczymy interesującego szczegółu, niektóre lokacje potrafią nawet przyciągnąć oko, niestety większość z nich jest dość mało interesująca. Podobnie rzecz się ma z muzyką i udźwiękowieniem – o ile w przypadku Stasis stanowiła ona niemal dosłownie cichą bohaterkę produkcji, o tyle w przypadku Cayne sprawia bardziej sztampowe wrażenie.

Cayne 085853,3
Ego czy superego?


Cayne to mimo swych wad interesujące uzupełnienie pierwotnej historii, jakkolwiek nie cechujące się bezpośrednim fabularnym powiązaniem, przeciwnie, nieco wręcz rozwiewa ona pewne iluzje. Nie da się ukryć jednak, że jej głównym atutem jest nade wszystko darmowość i zważywszy na tę okoliczność łatwo przymknąć oko na konieczność zazgrzytania zębami tu czy ówdzie.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots darowanemu koniowi
dots podrasowana grafika
dots klimat
MINUSY
dots konieczność przeszukiwania pikseli
dots powolne przemieszczanie się przez bohaterkę
dots niezbyt porywająca fabuła
Wymagania systemowe
Intel Core 2 Duo E4500 2.2 GHz/AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 240/Radeon HD 6570 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow