Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Californium

Californium

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Californium
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Neko Entertainment
dots Dystrybutor: brak
dots Cena: 9,99 €
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 60%
Californium


Philip K. Dick wywarł ogromny wpływ na współczesne science fiction każdego rodzaju. Wiele książek stanowi w istocie hołd dla jego twórczości, kolejne filmy prezentują sobą z reguły całkiem wysoki poziom (osobiście z wytęsknieniem wyglądam sequelu Blade Runnera, pierwowzór uważając za film sci-fi wszech czasów), rzadziej jednak dane wątki podejmują gry wideo. Czy ich głód zostanie nasycony przez Californium?

Pomysł na recenzowaną produkcję jest przewrotny – twórcy postanowili bowiem sięgnąć do najgłębszego źródła z możliwych, czyniąc głównym bohaterem – acz nie nazwanym tak wprost – samego pisarza, prezentując jego męki twórcze i warunki, w jakich przyszło mu tworzyć.

Pozycja ta ma charakter ściśle biograficzny tylko przez dosłownie pierwsze sekundy rozgrywki, graczowi dane bowiem będzie szybko spostrzec, że coś tu się nie zgadza z ogólnie przyjętymi zasadami fizyki – i zdrowego rozsądku.

Californium 113602,1
Klimat lat twórczości Dicka


Mianowicie gdzieś na skraju widzenia coś nam co chwilę mignie, rodząc wrażenie bycia obserwowanym – bądź prześladowanym. Jakby tego było mało, szybko odkrywamy, że świat wokół nas jest skłonny zmienić swoją substancję, o ile odkryjemy sposób na to.

Niestety dość szybko się orientujemy, że sama rozgrywka jako taka sprowadza się do poszukiwania ukrytych elementów, których spostrzeżenie czasami jest uzależnione od zajęcia określonego miejsca bądź wykonania właściwego ruchu we właściwym czasie. Bynajmniej nie bawi to tak jak w przypadku szanujących się pozycji z gatunków HOPA czy HOBA, przeciwnie, szybko zaczyna frustrować.

W istocie chyba lepiej by było, gdyby gra była tym, co nie do końca obiecuje, a mianowicie tzw. symulatorem chodzenia. W istocie bowiem po odnalezieniu kilku „kropek” gracz orientuje się, iż tak naprawdę obchodzi go tylko to, co stanie się później, a nie jak tam dotrze.

Californium 113603,2
Stopniowo atmosfera się zagęszcza


Gra ugina się zaś od ton nawiązań tyleż do życia Dicka, co i jego twórczości – trzeba być prawdziwym znawcą tematu (najlepiej z potwierdzającym to dyplomem doktorskim), by spostrzec wszystkie. Czasami zresztą gracz orientuje się, że niewątpliwie ma do czynienia z takowym „puszczeniem oka”, co prowadzi do zastanowienia nad jego charakterem i źródłem.

Gra utrzymana jest w dość psychodelicznej tonacji audiowizualnej, potwierdzając zresztą ogólnie znany fakt, że Dick bez skrępowania korzystał z różnych „wspomagaczy”, jak też był od nich uzależniony. Jakkolwiek więc całość ma wybitnie nierealistyczny charakter, jest wcale prawdopodobne, iż właśnie w taki sposób amerykański pisarz postrzegał otaczający go świat.

Californium jest wielkim hołdem dla Philipa K. Dicka, i to ze wszech miar zasłużonym, choć dalekim od laurkowości czy powlekania brązem. Niestety, jako gra jest to produkcja ze wszech miar przeciętna, odpowiadająca jakością najsłabszym książkom znanego mieszkańca Berkeley. Tylko dla fanów!

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 65%
Grywalność 50%


Ocena końcowa
60%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots mnóstwo nawiązań do życia i twórczości Philipa K. Dicka - złap je wszystkie!
dots klimatyczna oprawa audiowizualna
MINUSY
dots zniechęcająca mechanika rozgrywki
dots nużąca
dots tylko dla ortodoksów
Wymagania systemowe
Intel Core i3 2.00 GHz, 4 GB RAM, 2 GB HDD, Windows 7Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow