Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Biomutant

Biomutant

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Biomutant
dots Gatunek: action cRPG
dots Producent: Experiment 101
dots Dystrybutor: Koch Media Poland
dots Cena: 249,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Bauer” Bajer
dots Ocena: 85%
Biomutant


Biomutant to jednoosobowa, oryginalna gra RPG/akcji od założonego w 2015 roku szwedzkiego studia Experiment 101. Członek tego zespołu developerskiego Stefan Ljunqqvist to osoba znana w branży, ponieważ brał on udział w produkcjach takich jak Max Max czy seria Just Cause, stąd pomysł na tego typu realizację. W listopadzie 2017 roku studio zostało pozyskane przez dużego gracza jakim jest wydawca THQ Nordic (np. Generation Zero, Desperados 3, Darksiders: Genesis) co w dużym stopniu pozwalało na zrealizowanie projektu typu AAA, który zrodził się w głowach twórców. Czy aby jednak nie rzuciło się ono na zbyt głęboką wodę?

Jeżeli chodzi o zarys fabularny, to Biomutant zabiera nas do bajkowej krainy zrujnowanej przez błąd złej organizacji, która to zatruła i skaziła planetę, czego efektem było całkowite wycofanie się ludzkości. Świat zdołał się jednak podnieść z tej klęski i ewoluował na swój sposób. Mianowicie jego mieszkańcy w wyniku biologicznego kataklizmu zmutowali, co dało im inteligencję oraz specjalne umiejętności rodem z kung fu. Wraz z biegiem czasu okazało się, że Drzewo Życia, czyli obiekt centralny i najważniejszy w świecie Biomutanta, jest zagrożony. Drzewo zostało spaczone przez nieznaną siłę a cały balans i równowaga zostały zaburzone. Doprowadziło to do podziałów wśród mieszkańców na klany. Każdy z nich ma własną wizję podejścia do tematu ratowania świata i tylko od gracza zależy, w której szeregi wstąpi. Dzięki temu gra nie jest liniowa i rozterki między światłością i mrokiem towarzyszą nam przez cały czas, jest to o tyle ważne iż dzięki moralnym decyzjom również ukierunkujemy rozwój postaci pozyskując nowe skille.

Biomutant 075526,1


Przechodząc płynnie do umiejętności tych mamy całą gamę, widać tutaj inspirację filmem „Kung Fu Panda” (który serdecznie polecam). Do wyboru mamy najróżniejsze techniki deformowania twarzy naszych przeciwników, combosy w zależności od posiadanej broni przeplatają się ze sobą i masakrują oponentów. Po osiągnięciu wyższego poziomu uzyskane punkty możemy również wydać na zwiększanie swoich odporności, nabywanie specjalnych biozdolności, klasowych „umiejek” oraz zwiększania interesujących nas atrybutów jak siła, inteligencja itp. Jednym słowem jest co robić jeżeli chodzi o build postaci. Początkowy wybór klasy ma znaczenie tylko ze względu na atuty klasowe, resztę możemy ukształtować dowolnie.

Biomutant to gra akcji i to ten element pełni główną rolę, dostęp do broni dystansowej, magii, mutacji oraz walki wręcz sprawia, że system walki jest bardzo dynamiczny i zróżnicowany. Potyczki są zrealizowane na dobrym poziomie, walki z bossami również są niejako kwintesencją, ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z dużo większym przeciwnikiem w iście filmowym stylu.

Biomutant 075526,2


Produkcja oferuje nam dostęp do otwartego świata, po którym przemieszczamy się na różne sposoby, szybujemy dzięki pomocy naszego automatona, pływamy na skuterze wodnym, przemierzamy skażone tereny w bojowym mechu lub jeździmy na wierzchowcu. Świat jest duży i pełen szczegółów, questów, wyposażenia i oczywiście wrogów. Zwiedzanie jest bardzo mocnym elementem, ponieważ przeszukujemy ruiny i wraki w poszukiwaniu sprzętu do craftowania lub lepszego wyposażenia. Jest to wciągające i nieraz złapiemy się na zwiedzaniu napotkanego miejsca niż podążania za głównym wątkiem. Zadania poboczne są zróżnicowane, dzięki czemu nie wieje nudą, a my jesteśmy mobilizowani do aktywnego ich wykonywania.

Bardzo mocnym elementem gry jest craftowanie przedmiotów. Sprzętu jest mnóstwo, a my mamy możliwość tworzenia zupełnie nowej broni, modyfikowanie istniejącej, tworzenie elementów pancerza i dodawania dodatków, możemy nawet montować wzmacniające naszą postać gadżety na plecach! Tworzenie to istna gratka dla majsterkowiczów, ponieważ można zrobić naprawdę oryginalnie wyglądające itemki. Spluwa z paszczą smoka? Nie ma sprawy!

Biomutant 075526,3


Oprawa graficzna stoi na bardzo wysokim poziomie, widoki są piękne i kolorowe. Mapa jest naładowana szczegółami i bogata w różnorodność: wyspy, klify, jeziora, ruiny, jaskinie - wszystkiego jest pod dostatkiem, przyczepić się można jedynie do osad, które przychodzi nam podbijać w imię swojego klanu, ponieważ wszystkie są do siebie łudząco podobne . Pogoda zmienia się nieustannie, mamy podział na dzień i noc, audio również daje radę, wybuchy, wystrzały, odgłosy walki wszystko na plus.

Niestety średnio sprawa wygląda z dialogami, zaplanowano je oryginalnie, ponieważ w grze istnieje język kompletnie niezrozumiały i jest on tłumaczony nam przez lektora, natomiast na dłuższą metę rozwiązanie się nie sprawdza i jest uciążliwe. Kolejnym tematem spornym jest poziom trudności, generalnie na średnim jest to spacerek i nie mamy żadnych problemów, jest po prostu do przesady za łatwo, może za wyjątkiem walki z głównymi bossami, które wymagają konkretnej strategii. Jednak podkreślić trzeba, iż twórcy reagują żywo na problemy i wydają łatki na bieżąco.

Biomutant 075527,4


Biomutant to świetna gra typu AAA, która jak dla mnie spełnia pokładane w niej oczekiwania i daje mnóstwo frajdy, jeżeli ktoś nie ma problemu z cukierkową oprawą oraz sterowaniem futrzakiem jako main hero, to tytuł obowiązkowy dla każdego fana action RPG, a jego deprecjonowanie uważam za zwyczajnie niesłuszne.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/biomutant

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 85%


Ocena końcowa
85%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots swoboda buildu postaci
dots projekty lokacji
dots zadania poboczne
dots crafting
dots oprawa graficzna
MINUSY
dots niezbyt udany pomysł z lektorem
dots nierówne poziomy trudności
dots cena zdecydowanie AAA
Wymagania systemowe
Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz 16 GB RAM karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza 25 GB HDD Windows 10 64-bitPiotr „Bauer” Bojer
E-mail autora: piotrbajer1988(at)wp.pl
Autor: Bauer


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow