Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Beautiful Desolation

Beautiful Desolation

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Beautiful Desolation
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: The Brotherhood Games
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 80%
Beautiful Desolation


Przy każdej czynności łatwo popaść w konwencję. Weźmy choćby takie tworzenie gier przygodowych – zdecydowaną większość przedstawicieli tego gatunku cechuje bądź dwuwymiarowy rzut „poprzeczny”, bądź też „parcie” na pełny trójwymiar. Z kolei przedstawicieli cRPG wykorzystujących rzut izometryczny można liczyć co najmniej w dziesiątkach, jeśli nie setkach. O dziwo jednak naprawdę trudno sobie przypomnieć izometryczną przygodówkę. Tymczasem z uporem godnym lepszej sprawy pewnego rodzaju specjalizację w tym podejściu wypracowała rodzina deweloperów zgrupowana w studio The Brotherhood, która po Stasis oraz Cayne uraczyła graczy trzecią tego rodzaju produkcją.

Akcja Beautiful Desolation rozgrywa się w wirtualnej rzeczywistości, która oddzieliła się od tej nam znanej nam w 1980 roku, gdy na ziemskim niebie pojawiła się nieznanego pochodzenia gigantyczna struktura o kształcie trójkąta Penrose’a. Ludzkość badając ją w drodze tzw. inżynierii wstecznej dokonała niebagatelnego postępu technicznego… któremu bynajmniej nie towarzyszył wzrost empatii czy przemiana duchowa, w związku z czym doszło do kolejnych i kolejnych wojen, my zaś wraz z niejakim Markiem Lesliem trafiamy do postapokaliptycznej przyszłości, próbując zrozumieć, co się właściwie stało, jak też w miarę możliwości znaleźć stosowne rozwiązanie.

Beautiful Desolation 112608,1
Natura czy technika?


Fabuła od samego początku jest dość enigmatyczna, cały czas jednak – zresztą aż do samego końca – świetnie buduje ona nastrój pewnej mrocznej tajemnicy skrywającej się w tle, ta zaś stanowi element jeszcze większej całości i większej. Autorom doskonale udało się powtórzyć klimat swych pierwszych dwóch pozycji, z tym iż tym razem nie osiągają tego z wykorzystaniem klaustrofobicznych zamkniętych przestrzeni, przeciwnie, niemal przez cały czas poruszamy się po terenach otwartych, ba, podróżujemy nawet pomiędzy zupełnie różnymi regionami.

Wielkość świata gry stanowi jednocześnie problem, o ile bowiem niektórych interakcji nie jest trudno się domyślić, to w przypadku innych odwołanie się do metody „próbowania wszystkiego na wszystkim” potrafi doprowadzić do szewskiej pasji. Z kolei czasami konieczne jest – a przynajmniej wysoce wskazane – przeszukiwanie poszczególnych lokacji piksel za pikselem (brak opcji podświetlenia hotspotów, nawet tych absolutnie niezbędnych dla pchnięcia rozgrywki naprzód), co współcześnie nieco dziwi i w sposób dość sztuczny podnosi poziom trudności rzeczonego tytułu.

Beautiful Desolation 112608,2
Przyszłość czy przeszłość?


Nie wszędzie jednak twórcom można zarzucić pójście na łatwiznę, przeciwnie, szereg zaordynowanych przez nich rozwiązań cechuje się nawet jeśli nie nowatorstwem, to rzadkością nie tylko w przypadku przedstawicieli tego gatunku. Często bowiem musimy się opowiedzieć po którejś z wzajemnie wykluczających się stron, nasze decyzje zaś mają czasami drastyczny, często namacalny wpływ na dalszy bieg rozgrywki, jednakże ich suma – nawet w zakresie pojedynczych odzywek – potrafi mieć wpływ na zakończenie.

Atutem gry jest niewątpliwie oprawa – przy czym sugerowałbym darować sobie jakiekolwiek przybliżenia (na których tytuł niewątpliwie traci) i obcować z nim przy wykorzystaniu maksymalnego oddalenia terenu. Poszczególne lokacje nie cechują się wielością detali skutkujących interakcjami, tym bardziej należy jednak docenić nie nachalną obecność tych szczegółów. Odrębną klasą jest muzyka oraz udźwiękowienie. Ta pierwsza niemal nigdy nie wysuwa się na pierwszy plan, ale ma niebagatelne znaczenie przy kreacji klimatu. Z kolei klasą samą w sobie jest voice acting – ach, ten afrykanerski akcent!

Beautiful Desolation 112608,3
Piękne, choć mało praktyczne


Beautiful Desolation to pozycja ciekawa i dość oryginalna na tle współczesnych przygodówek. Potrafi ona być niepokojąca, czasami – choć rzadziej – pozwala ona użytkownikowi się uśmiechnąć, jednak wzbudzane przez nią emocje potrafią osadzić się w pamięci gracza na dłużej i wypłynąć w zupełnie niespodziewanej chwili.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 85%
Grywalność 75%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots rozwidlenia fabularne
dots szereg pięknych lokacji
dots klimat
dots cutscenki powyżej standardu
dots muzyka
dots voice acting
MINUSY
dots konieczność przeszukiwania pikseli
dots traci na zbliżeniach
dots backtracking
Wymagania systemowe
Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD Phenom II X6 1100T 3.3 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza, 14 GB HDD, Windows 10 64-bitPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow