Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Beacon Pines

Beacon Pines

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Beacon Pines
dots Gatunek: przygodówka
dots Producent: Hiding Spot
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 70%
Beacon Pines


Czasami proste pomysły okazują się jeśli nie najlepszymi, to zaskakująco skutecznymi. Proste taktyki niejednokrotnie są w stanie w sporcie doprowadzić do triumfu nad bardziej wyrafinowanymi rywalami, proste rozwiązania techniczne doskonale sprawdzić się w realizacji skomplikowanych problemów (znacie – co prawda nieprawdziwą – anegdotę o radzieckim programie kosmicznym i ołówkach?), a i prostota w relacjach międzyludzkich nieraz potrafi zaprocentować. Nie mogłem się pozbyć wrażenia, iż dążenie do prostoty było hasłem przyświecającym twórcom Beacon Pines.

Wcielamy się w koziołka Lukę, który we wczesnym dzieciństwie utracił rodziców i wychowuje się pod opieką babci. Na początku nasza rola sprowadza się do biegania tu i ówdzie, a tzw. osiągnięcia wpadają jedne za drugim. Poznajemy jego kolegę, nawiązujemy kolejne relacje, zaś nasza rola sprowadza się głównie do biegania tu i ówdzie, tak naprawdę jednak skupiamy się na radosnej eksploracji bajecznie kolorowych lokacji. Aż tu nagle – łup!

Beacon Pines 082040,1
Kto nie chciałby takiego ogrodu?


Nie mam wątpliwości, iż żaden z autorów gry nie jest potomkiem Alfreda Hitchcocka, lecz wyraźnie widać u nich manierę zaskakiwania odbiorcy, informowania o końcu… który zakończeniem wcale nie jest z jednoczesnym skłonieniem użytkownika do podjęcia innych działań niż te faktycznie przedsięwzięte. Czasami stanowi to zresztą konieczność, podążenie fałszywą ścieżką jest bowiem nieraz konieczne w celu uzyskania „haseł” pozwalających nam odblokować inną drogę. Może brzmi to nieco niejasno, w praktyce jednak jest wprost banalnie czytelne.

Wygląd gry może sugerować infantylną treść – i w niejednej scenie bądź elemencie w istocie takowa ona jest – lecz miejscami w ową kanwę wkradają się dysonanse, a to w postaci zdecydowanie niedziecięcego języka, a to w formie wydarzeń, które lekko (lekko!) przywodzą na myśl oryginalne pomysły braci Grimm.

Beacon Pines 082040,2
Koszmar Polaków przed sezonem grzewczym 2022/2023


Chyba największą przypadłością omawianego tytułu – świadczącą jednak o ukierunkowaniu na nieco młodszego gracza – jest fakt, że „przechodzi się on sam”, nie stanowiąc tak naprawdę praktycznie żadnego wyzwania. Nie trzeba być vveteranem przygodówek Cyan, by dane „zagwozdki” traktować w kategoriach banału, w istocie frustrującego koniecznością przebiegnięcia przez kilka lokacji.

Zdecydowanie największym atutem gry jest jej oprawa, szczególnie wizualna. Ludzie zrzeszeni w studio Hiding Spot mają w nosie pixelartowe retrostalgie, nawet nie przyszło im do głowy zmierzanie w stronę fotorealizmu (przy „indyczym” budżecie byłoby to zresztą działanie samobójcze). Miast tego czarują oni gracza ręcznie rysowanymi planszami, cofającymi go w czasy dziecięcych czytanek na papierze kredowym.

Beacon Pines 082041,3
Kto nie chciał kiedyś mieć takiego domku na drzewie?


Beacon Pines to szmaragdzik, który łatwo przeoczyć, może nie najcenniejszego gatunku i najszlachetniejszej odmiany, dostarczający jednak tyle przyjemności, co seans odcinku „Muminków” wiele lat po ukończeniu klasy maturalnej. A że mało w nim gry? A czy naprawdę gry służą tylko do grania?

Metryczka
Grafika 85%
Muzyka 80%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
70%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots urok
dots rozgałęzienia fabularne
dots koncepcja
MINUSY
dots gra przechodzi się sama
dots backtracking
Wymagania systemowe
Dual Core 2.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows 10Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow