Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Avernum 3: Ruined World

Avernum 3: Ruined World

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Avernum 3: Ruined World
dots Gatunek: cRPG
dots Producent: Spiderweb
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Marek „Wojman” Wojakowski
dots Ocena: 75%
Avernum 3: Ruined World


O grze Avernum 3: Ruined World do czasu premiery nie słyszałem. Kiedy ta nastąpiła, poczytałem nieco o tej grze i coraz bardziej się nią interesowałem. Kiedy zaś pojawiła się możliwość zdobycia kodu do recenzji od razu się zgłosiłem. Nie żałuję ani jednej chwili spędzonej z grą.

Recenzję zacznijmy jednak od narzekań, bo po pierwsze nie ma ich aż tak wiele, a po drugie gdy się ich pozbędziemy, to będzie się można skupić na ciekawszych aspektach. Nie podoba mi się grafika. Jest po prostu szkaradna i wygląda gorzej niż chociażby w stareńkim Baldur`s Gate czy w innych grach ze złotego okresu RPG. Dodatkowo utwory muzyczne, choć ładne, to są krótkie i często się powtarzają, co w pewnym momencie trochę przeszkadza, ale na szczęście nie irytuje. Skoro zaś już prawie wszystkie wady mamy omówione, to czas dowiedzieć się czym właściwie ten Avernum 3: Ruined World jest.

Avernum 3 Ruined World 174744,1


W największym skrócie gra ta to remake remake`a. Wiem, brzmi dziwnie, nawet śmiesznie, ale dokładnie tak jest. Nie miałem okazji grać w poprzednie gry, ciężko mi więc jest cokolwiek o nich powiedzieć czy napisać. Jeśli zaś były tak fajne jak omawiana produkcja, to mam czego żałować. Mamy tu do czynienia z pełnokrwistą grą RPG, ale taką, wiecie, z bohaterami, statystykami i bardzo fajną fabułą. Znaczy, chciałem powiedzieć… hmmm…. O ile wątek główny jest taki sobie i nie wyróżnia się niczym specjalnym to o tyle wszystkie te zadania opcjonalne i dodatkowe są po prostu ciekawe i wciągające. Coś jak w grach Bethesda Studios - główna fabuła, może i dobra, ale nie nadzwyczajna. Za to jeśli poświęca się czas na eksplorację świata i questów, odkrywa się bardzo ciekawe i wciągające historie.

Na samym początku możemy stworzyć od razu całą drużynę składającą się z czterech bohaterów. Można też skorzystać z archetypów przygotowanych przez twórców. Ponieważ gra nie posiada póki co polskiej wersji językowej, zalecam tak właśnie zrobić. Oczywiście jak na porządnego cRPG przystało dobrze jest mieć towarzyszy podróży różnych specjalności, a nie na przykład samych zbrojnych czy magów, bo może się okazać, że przygoda skończy się zanim na dobre się rozkręci.

Avernum 3 Ruined World 174744,2


Sama gra ma wbudowaną może nie tyle encyklopedię, co pewien rodzaj podręcznika w menu głównym, ale jak ktoś chce dostać pełnoprawną instrukcję, to pojawia się pewien problem. Otóż owszem, takowa istnieje, ale trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Co prawda w zestawie znajduje się jeszcze poradnik i tapeta, ale… kto do jasnej anielki wymyślił, żeby z instrukcji do gry robić płatne DLC? Zestaw kosztuje 35.99 PLN i po prostu uważam to za niedopuszczalne. Nie ukrywam - wkurzyłem się i za to obniżyłem grze ocenę o 5%. Sama gra kosztuje 71.99 PLN i myślę, że za to co oferuje to jest uczciwa cena.

Walki są ciekawe i wciągające, choć oparte o system turowy. Nie miałem na szczęście wrażenia, że gra oszukuje albo traktuje gracza niesprawiedliwie. Jeżeli coś idzie nie po naszej myśli, jest to zazwyczaj winą gracza a nie gry. Jest to niewątpliwie spory plus.

Avernum 3 Ruined World 174744,3


Niewątpliwym plusem są bardzo niskie wymagania sprzętowe. A także to, że gra od razu wyszła w wersji na PC i MAC bez irytujących zabezpieczeń. Dzięki temu nawet jak nie było mnie przez kilka dni w domu i bez dostępu do Internetu, mogłem sobie bezproblemowo grać na moim zabytkowym MacBooku Pro z 2009 roku.

Grę polecam każdemu fanowi komputerowych gier fabularnych. Już za premierową cenę warto dać grze Avernum 3: Ruined World szansę. A jeśli się trafi w jakiejś promocji, jest to pozycja wręcz obowiązkowa.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/avernum_3_ruined_world

Metryczka
Grafika 30%
Muzyka 60%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots fajna fabuła
dots długa
dots niskie wymagania sprzętowe
MINUSY
dots grafika
dots instrukcja jako DLC
Wymagania systemowe
Pentium 4 1.2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows VistaMarek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow