Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Apsulov: End of Gods

Apsulov: End of Gods

Informacje o grze

dots Nazwa gry: Apsulov: End of Gods
dots Gatunek: survival horror
dots Producent: Angry Demon Studio
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: „tenshi_chan”
dots Ocena: 80%
Apsulov: End of Gods


Gry tej nie doceniłam od razu. Z początku przytłoczyła mnie bardzo duża ilość niewiadomych. Budzę się nie wiadomo gdzie, stworzona nie wiadomo przez kogo, uciekam nie wiadomo dokąd. Miałam wrażenie, że biegnę przed siebie i każda droga, którą wybieram, i tak jest dobra, jakby nie miało to znaczenia. Dopiero z czasem, coraz bardziej rozumiejąc sytuację, zrozumiałam, że właśnie na tym polega geniusz tej gry. Dają nam otwartą przestrzeń i nieustanne poczucie zaszczucia, z którego nawet śmierć nie jest wybawieniem. Nawet po śmierci jesteśmy ścigani i musimy się postarać, by wrócić do świata żywych. Uciekamy więc, nie raz biegnąc na oślep, jednakże mimo to ciężko jest się tu zgubić. To w końcu nie błądzenie po omacku buduje klimat, ale atmosfera ciągłego zagrożenia.

Całość jest utrzymana w konwencji science fiction. Z jednej strony nawiązuje do nordyckiej mitologii, jednakże robi to, odkopując starożytne prawdy z perspektywy dalekiej przyszłości, gdzie technika znacznie wyprzedza nasze obecne czasy. Naukowcy postanowili odkopać starożytne artefakty, zbudowali maszynę, dzięki której można było podróżować po 9 światach Yggdrasill, a chęć dokonania nowych odkryć jest znacznie silniejsza niż jakikolwiek strach. Oczywiście nie wpadli też na to, że ich poszukiwania mogą mieć jakieś negatywne konsekwencje i zadarli z siłami, których nie znali, co nie skończyło się dla nich najlepiej.

Apsulov End of Gods 075452,1


W tym właśnie laboratorium, zniszczonym przez pradawne siły, budzimy się my. Nie pamiętamy nic ze swojej przeszłości, ale i też zależy nam na naszej przyszłości dostatecznie mocno, by najpierw uciekać, a potem się zastanawiać. Wszystko co dzieje się wokół nas jest dziwniejsze z minuty na minutę. Zostajemy obdarzeni przez naszego twórcę specjalnym wzrokiem, który ułatwia nam bieganie w ciemności, ale to właśnie od naszego stwórcy chcemy uciec. Z czasem zbieramy po drodze interaktywne dzienniki, oraz spotykamy w końcu żywą istotę, która ratuje nam życie i tłumaczy nam mniej więcej, co zaszło w laboratorium, nad czym tu pracowano i co mogłoby z powrotem przywrócić ład. Zadanie jest strasznie trudne, niemal niewykonalne, ale jako ktoś bez przeszłości, nie mamy nic do stracenia. Szczególnie, że to właśnie naszą przeszłość koniecznie chcielibyśmy poznać, zrozumieć cel naszego istnienia, a że oprócz super wzroku, zyskujemy też broń pozwalającą czasem wykaraskać się będąc otoczonym wrogami, czy otworzyć niedostępne przejścia - wybór jest naturalny: zrobimy to!

Kierowani dzięki mądrości pozostałego przy życiu naukowca staramy się znaleźć niezbędne nam przedmioty rozrzucone po kilku światach. I tutaj zaczęło się moje drobne rozczarowanie. Bo choć gra jest naprawdę niezłym horrorem, to jednak porywając się na podróże między światami twórcy powinni zaprojektować te światy jakoś... inaczej? Jasne w każdym z tych światów były już postawione stacje badawcze i to głównie po nich się poruszamy, ale wychodząc na zewnątrz jedynie dwa razy zauważyłam, jakieś różnice. Raz na zewnątrz był śnieg i olbrzym, a dwa kwiaty były wyższe od nas. Pamiętając jak dobrze zrobił to God of War czułam pewien niedosyt. Chciałam być zaskoczona, niestety w zasadzie tylko Helheim został odwzorowany naprawdę przyzwoicie.

Apsulov End of Gods 075452,2


Fabularnie nie jest to powalające, ale jest kilka zwrotów akcji, które sprawiają, że gra naprawdę wciąga, a na koniec też zostaje nam pozostawiona decyzja do podjęcia po czyjej staniemy stronie. Niby fajny zabieg, choć decyzja jest postawiona w taki sposób, że nie do końca wiadomo, co kliknąć, by wybrać tak jak chcieliśmy... W moim przypadku wybrało się na odwrót, jednakże jest też możliwość, że po prostu jestem tępa i źle zrozumiałam.

Tak czy siak jest to gra warta uwagi, bo zdecydowanie nie jest kiczem, jest warta swojej ceny, w ładnej oprawie i obdarzona świetnie budowanym napięciem, którego wielu horrorom nie udało się stworzyć.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/apsulov_end_of_gods

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 80%


Ocena końcowa
80%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots genialne poczucie zaszczucia
dots ładna oprawa
dots historia spleciona z mitologią nordycką
MINUSY
dots brak różnorodności w projektach innych światów
Wymagania systemowe
Intel Core i3, 4 GB RAM, karta grafiki GTX760, 8 GB HDD, Windows 7, 8 lub 10 64-bit„tenshi_chan”
E-mail autora: mononoke.yos(at)gmail.com
Autor: tenshi_chan


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow