Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

ACE Academy

ACE Academy

Informacje o grze

dots Nazwa gry: ACE Academy
dots Gatunek: gra narracyjna
dots Producent: PixelFade
dots Cena: 71,99 PLN
dots Recenzent: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Ocena: 65%
ACE Academy


Gry narracyjne to niewątpliwie gatunek zdominowany – choć nie zmonopolizowany – przez japońskich twórców. Ale ten sam naród kojarzy nam się także również z zaawansowaniem technologicznym, pewnym „zrobotyzowaniem” kultury popularnej, twórczym podejściu do rozwiązywania różnorakich problemów życia codziennego i niecodziennego. A gdy tak to połączyć?

Poniekąd tego rodzaju produkcjami były recenzowane swego czasu tytułu z serii Steins;Gate, ale przewagą ACE Academy jest bezpośrednie osadzenie akcji produkcji w dość nieodległej przyszłości, gdy tzw. mechy przestały być czymś niezwykłym. Świat stał się rzekomo przyjaźniejszym miejscem, trochę jednak w to powątpiewamy, gdyż nasz protagonista jest nikim innym jak kadetem w elitarnej japońskiej szkole obsługi tych maszyn, o dziwnie militarnych zastosowaniach.

ACE Academy 211003,1
Trochę ponętności...


Fabuła produkcji bynajmniej nie obraca się wokół zgranego banału, albowiem nasz główny bohater Japończykiem bynajmniej nie jest, lecz Amerykaninem, co oznacza, że na początku jako „zamorski diabeł” wzbudza tyleż zainteresowanie, co i rezerwę. W konsekwencji od samego początku ma „pod górkę”, musi się więc szczególnie wykazać, i w tym rola gracza.

Pozycja ta bynajmniej nie jest typową visual novel, w której rola gracza sprowadza się do penetrowania kolejnych, nie aż tak rozgałęzionych ścieżek. Przeciwnie, już na samym początku niczym w RPG-u musimy określić choćby podejście naszej postaci do rozwiązywania problemów, które w przyszłości w różnych miejscach będzie nam umożliwiało podążenie innymi drogami.

ACE Academy 211004,2
...trochę futuryzmu...


Głównym atutem ACE Academy jest jednak stopień rozbudowania tej gry – jakkolwiek poruszamy się cały czas wzdłuż pewnego wątku, który można by było określić mianem głównego, to dotarcie do napisów końcowych jest czasochłonnym zajęciem, i to nawet przy nastawieniu na „przeklinanie” produkcji (poniekąd tryb „przewijania” mógłby być bardziej zaawansowany – czy po prostu szybszy).

Co więcej, sama jakość literacka opowieści również jest nie do pogardzenia. O ile bowiem gracz szybko się orientuje, że ma do czynienia z pewną wariacją symulatora randkowania w realiach szkolnych (nawet nie pytajcie, jak potężny jest to w Japonii segment rynku…), o tyle same flirty, nawiązywanie romansów nie sprawiają wrażenia wymuszonych, przeciwnie, są one zaskakująco naturalne i poniekąd niekoniecznie oczywiste.

ACE Academy 211004,3
...czyli romantyzm po japońsku


Wielką zaletą gry jest także oprawa audiowizualna. Jeśli użytkownik nie odczuwa wstrętu wobec mangi jako takiej, to może dać się oczarować pięknu rozlicznych rozpościerających się przed jego oczami widoków. Tu zresztą tkwi mała łyżka dziegciu, autorzy bowiem nie uniknęli pewnej seksualizacji bohaterek, nawet kierowane przez nie roboty cechują się taliami osy i gibkością łani. Absolutnie każda wypowiedź jest zaś dubbingowana, i to na całkiem przyzwoitym poziomie aktorskim. Żeby tylko można było zachwycić się porywającą muzyką – uszu gracza nie czeka bynajmniej kakofonia, lecz raczej mało który motyw zapadnie mu na dłużej w pamięć.

ACE Academy to produkcja pełnoprawna i pełnowartościowa. Niestety, jako całość prezentuje się jako doskonały wyrób rzemieślniczy, technicznie bez jakiegokolwiek zarzutu, lecz niezdolny oczarować pod jakimkolwiek względem. Poświęcone nań pieniądze nie będą zmarnowanymi – acz możliwe jest ich lepsze ulokowanie.

Metryczka
Grafika 80%
Muzyka 70%
Grywalność 65%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots niebanalne dialogi
dots trolling co się zowie!
dots oprawa wizualna
dots więcej niż przyzwoity voice acting
dots długa
MINUSY
dots obiecuje więcej niż oferuje
dots wszechobecna seksualizacja postaci
Wymagania systemowe
Procesor 1,4 GHz, 2 GB RAM ,15 GB HDD, Windows XPPiotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow