Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Mass Effect – powrót quarian w... powieści
Tegoroczna premiera Mass Effect: Andromeda z pewnością zapadła w pamięć wielu, na nieszczęście twórców. Gra mająca stanowić nowy początek dla uznanej serii wsławiła się przede wszystkim licznymi niedoróbkami, nieograniczającymi się tylko do niepokojących animacji twarzy. Dość przypomnieć, że sami twórcy de facto przyznali się do niedopracowania tytułu, obiecując naprawę gry w kolejnych aktualizacjach. Niestety, nie poprawiło to sytuacji marki, która w praktyce poszła w odstawkę, a BioWare wycofało się z jakichkolwiek planów rozwoju gry. Co prawda, studio nie przekreśliło jeszcze ukazania się kolejnych odsłon serii w przyszłości, ale na razie fanom cyklu pozostają… opowiadania i powieści. Według oficjalnego blogu studia jedna z nich, zatytułowana Mass Effect: Annihilation, pozwoli nam wreszcie poznać historię quarian – pomniejszej, ale jednej z najbardziej rozpoznawalnych ras z oryginalnego uniwersum Mass Effect.

Spekulacje na temat pojawienia się zaawansowanej rasy wygnańców krążyły w Sieci od dłuższego czasu, jako że w Mass Effect: Andromeda nie brakowało wskazówek na temat ich powrotu. Wielu graczy spodziewało się ujrzeć ich w jednym z dodatków. Teoretycznie można by się cieszyć, że mimo braku DLC fani będą mogli poznać przyczyny nieobecności quarian w grze, wynikającej z najwyraźniej nieprzypadkowego wybuchu epidemii i jednoczesnej dysfunkcji ich statku. Na nieszczęście dla BioWare oraz Electronic Arts gracze nie są zachwyceni tym posunięciem, które uznali za wyjątkowo bezczelny sposób na wyłudzenie pieniędzy od graczy przez uwzględnienie zawartości planowanej do gry w ramach książki.

Zarzuty te nie są do końca uzasadnione, jako że decyzję o wydaniu Mass Effect Annihilation podjęto na długo przed premierą gry, a za jej powstanie odpowiada Catherynne Valente – uznana pisarka i (jak sama twierdzi w komentarzu w serwisie Reddit) długoletnia fanka marki, wielokrotnie nominowana do nagród literackich. Niemniej nawet jeśli praca autorki okaże się warta przeczytania (co wcale nie jest przesądzone), trudno przyklasnąć wydawcy i studiu w kontekście faktycznego porzucenia serii. Jakby tego było mało, premiera Mass Effect Annihilation została przesunięta z obecnego roku na połowę 2018 roku, co wywołało podejrzenia, że w książce znajdą się też treści pierwotnie planowane dla anulowanego DLC lub nawet ewentualnej kontynuacji. Jeśli dodamy niedawne doniesienia byłego pracownika BioWare na temat polityki Electronic Arts (której wpływ – jeśli wierzyć ujawnionym informacjom – mogliśmy zobaczyć również w serii Mass Effect) oraz rozwiązanie studia Visceral Games i raczej nie ma się co łudzić, że amerykański koncern w najbliższym może liczyć na choćby znikomą sympatię graczy.

Źródło:
"Entelarmer" - GRY-OnLine
Klemens
2017-10-27 17:56:31
Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow