Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Yōko Ogawa - Ukochane równanie profesora

Yōko Ogawa - Ukochane równanie profesora

Informacje o książce

dots Tytuł: Ukochane równanie profesora (博士の愛した数式)
dots Autor: Yōko Ogawa (小川 洋子)
dots Ilość stron: 192
dots Wydawnictwo: Tajfuny
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 43 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 95/100


Opowieść o matematyce, baseballu i pamięci. Profesor jest wybitnym matematykiem i jak na wybitnego naukowca przystało, ma swoje dziwactwa. Pewnego dnia w progu jego domu staje nowa – kolejna – gosposia i odkrywa, że pamięć Profesora obejmuje tylko ostatnie 80 minut. Wspólne chwile, ulotne jak pamięć, staną się dla rezolutnej gosposi, jej synka zwanego Pierwiastkiem i zagubionego Profesora okazją do odkrywania piękna liczb i rodzinnego ciepła.

Jak wiele wiesz, czytelniku, o liczbach zaprzyjaźnionych? Liczbach bliźniaczych? Co to jest no-hitter? I kim, u licha, był Enatsu? Nawet jeśli matematyka zwykła wywoływać o ciebie ciarki na plecach, a baseball pozostawał na antypodach zainteresowań, to książka autorstwa nie pozwoli zachować owej obojętności.

Przedmiotowa pozycja w żadnym razie nie ma jednak charakteru popularyzatorskiego, jej główna bohaterka jest osobą, z którą nietrudno się zidentyfikować – doświadczona przez los i własne błędy młodości musi zmagać się z szarą codzienną walką o byt i utrzymanie – oraz wychowanie – syna, niemal bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony otoczenia.

Yoko Ogawa   Ukochane rownanie profesora 104032,1


Jej życie ulega jednak diametralnej zmianie, gdy na jej ścieżce los lokuje zupełnie nietypowego klienta, do którego łatwo przywyknąć z uwagi na jego schorzenia, lecz zarazem którego każdego dnia trzeba się uczyć na nowo. Jakże wspaniałe i subtelne zwrócenie uwagi na człowieka obok!

„Ukochane równanie profesora” jest książką jednak nade wszystko zajmującą, niemal każdy jej rozdział stanowi swoistą perełkę, nasyconą znaczeniami i ukrytymi treściami, a zarazem intrygującą już na pierwszy rzut oka, jak tylko numerologiczna część matematyki potrafi być. Z uznaniem należy ocenić również talent autorki na rzetelne przedstawienie tajników Królowej Nauk, bez ich zmyślania w imię licencji poetyckiej.

Yōko Ogawa stworzyła liczące sobie niespełna dwieście stron arcydzieło, zachwycające pomysłem, kompozycją oraz realizacją, lecz nade wszystko ujmujące serce czytelnika swym ciepłem. To dopiero początek roku, a trudno mi sobie wyobrazić, bym w jego trakcie mógł przeczytać coś lepszego. Ze wszech miar polecam!


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow