Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Xulio Ricardo Trigo - Sen o Rzymie

Xulio Ricardo Trigo - Sen o Rzymie

Informacje o książce

dots Tytuł : Sen o Rzymie (El sueño de Roma)
dots Autor: Xulio Ricardo Trigo
dots Ilość stron: 280
dots Wydawnictwo: Bellona
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Półwysep Iberyjski, cesarz Oktawian August wraz ze swoją małżonką Liwią Druzyllą tworzą z miasta Tarraco (dzisiejszej Tarragony) przyczółek, z którego mają zamiar podbić pozostałą część półwyspu. Podczas gdy cesarskie wojska walczą przeciwko ludom północnej Hiszpani, cesarz rozpoczyna w Tarraco liczne budowy, żeby docelowo stworzyć najwspanialsze miasto w basenie Morza Śródziemnego. Tarraco jest sławne z panującego w nim spokoju i bezpieczeństwa, dlatego też cesarz postanawia tam osobiście zamieszkać, pozostawiając Rzym pod kontrolą Senatu i swoich zaufanych ludzi. Jednak pozorny spokój niszczy niespodziewane zabójstwo gubernatora Manniego…

Gdyby stworzyć ranking popularności wśród pisarzy realiów historycznych, w których zwykli oni osadzać akcję swoich książek, starożytny Rzym z pewnością zajmowałby jedną z czołowych pozycji, by wspomnieć chociażby o sienkiewiczowskim „Quo vadis”. Również Xulio R. Trigo dał się im uwieść, choć akurat w jego powieści, i to pomimo jej tytułu, samego Rzymu czytelnik nie uświadczy.

Akcja książki rozgrywa się powiem w Tarraco, które przez krótki okres czasu cieszyło się statusem nieformalnej stolicy państwa rzymskiego za rządów Oktawiana Augusta. Było to naówczas miasto młode, stanowiące przyczółek latyńskiego świata w kantabryjskim otoczeniu. W konsekwencji również i główne postaci reprezentują sobą różne światy – „barbarzyńskie”, zromanizowane oraz „czystorzymskie”.

Xulio Ricardo Trigo   Sen o Rzymie 120951,1


Opowieść rozpoczyna się wedle najlepszych hitchcockowskich wzorców, mianowicie trzęsieniem ziemi w postaci morderstwa na gubernatorze, szybko też czytelnik dowiaduje się, którym to postaciom powinien „kibicować”, którym zaś złorzeczyć – i niestety w tym zakresie niemal nic nie ulega zmianie do ostatnich stron.

Lektura książki prowadzi do wniosku, że autorowi brakowało cierpliwości w jej tworzeniu bądź też była ona adresowana do niezbyt cierpliwych czytelników. Nim bowiem jakikolwiek wątek zdąży poruszyć odbiorcę, momentalnie ulega ona rozwiązaniu, przeistaczając się w kolejny i kolejny. Nie ma żadnego napięcia, wyczekiwania, ciosy spadają nieustannie, bez chwili oddechu – to nie pojedynek mistrzowski bokserów wagi ciężkiej, lecz raczej sparing zawodników wagi muszej.

Cierpliwości zabrakło autorowi również w analizie dokumentów źródłowych. Z jednej strony dostrzec bowiem można wolę wiernego oddania prezentowanych realiów, co chwilę jednak czytelnik musi się zmierzyć z ewidentnym błędem w tym zakresie. Można odnieść wrażenie, że autor chciał wzbogacić swoją wiedzę historyczną, lecz sięgnął do pozycji popularyzatorskich, pełnych uproszczeń.

„Sen o Rzymie” jest przykładem prostej i lekkiej literatury, stworzonej z wdziękiem, pozbawionej jednak głębszych ambicji. Co zresztą może się jawić tyleż jako wada, co i zaleta, zwłaszcza gdy czytelnik w odróżnieniu od niżej podpisanego nie przepada za dukajowskimi „cegłami”.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow