Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Wojciech Widłak, Paweł Pawlak - Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach

Wojciech Widłak, Paweł Pawlak - Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach

Informacje o książce

dots Tytuł: Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach
dots Autorzy: Wojciech Widłak, Paweł Pawlak
dots Ilość stron: 40
dots Wydawnictwo: ForMat
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 24 PLN


„Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” trudno nazwać książką. Coś tak krótkiego już wielu z nas przekreśliłoby i nie wydałoby na to swoich pieniędzy. W małej, niepozornej, lecz pokrytej grubą oprawą książce czai się kilka historyjek o krasnalach, zmagających się z codziennością, które kryją w sobie prawdę! Opowiastki przypominają lekko przypowieści.

Inspiracją do napisania książki dla Wojciecha Widłaka była wrocławska Fontanna Krasnali umiejscowiona przed Teatrem Lalek, w centrum miasta. Autor miał na celu nie tylko wydobycie duszy z rzeźbionych, małych postaci w kapeluszach, ale również chciał przekazać pewne mądrości, które każdemu w życiu mogą pomóc. Sam tytuł od początku wydał mi się intrygujący i zdecydowałem, że muszę mieć tą książkę. Nie rozczarowała mnie, była dokładnie taka, jak miałem nadzieję, że będzie, a nawet była lepsza. Przypadki krasnali potrafią mistrzowsko dodać otuchy w chwilach zwątpienia i podczas wpadnięcia w rutynę.

Książka zawiera dziesięć krótkich opowiadań o prostej konstrukcji okraszonych wspaniałymi rysunkami Pawła Pawlaka. Każde opowiadanie dotyczy krasnali lub elementu ich świata (np. drzewa, na którym spędzał czas pewien krasnal) i każde z nich niesie ze sobą pewne przesłanie.

Krasnal 195809,1


Świat krasnali jest niezwykle barwny, ciekawy i intrygujący zarazem. Przepełnia go baśniowość i fantastyka skontrastowana ze współczesnością. Na każdym kroku spotyka się zaczarowane królewny, płaczące drzewa i oczywiście same krasnale. Postacie te są typowymi odpowiednikami ludzkich zachowań, lecz z perspektywy czytelnika mogą wydawać się naiwne, niczym dzieci. Naprawdę każdy z nich jest bardzo głębokim charakterem, który dąży do postanowionego celu, wyróżnia się wytrwałością, choć czasem też próżnością i uporem. Każdy z nich posiada swój świat, pełen marzeń, trosk i zmartwień. Krasnale dają czytelnikowi wiele ciepła.

W tej książce nie szuka się fabuły, to nie typowa powieść fantasy, gdy ktoś błędnie zinterpretuje tytuł. Jest to wspaniałe przeżycie estetyczne, bo nie o same teksty (choć genialne, przyznaję) tu chodzi, a również o oprawę, wspaniałe, choć proste ilustracje, nawet sam zapach i uciechę z posiadania tak niszowej i wspaniałej książki, diamentu wśród literatury polskiej.

Minusem zdecydowanie byłaby krótkość książki, która liczy zaledwie czterdzieści stron. Poza tym cena powinna być o wiele niższa, bo nawet za te ilustracje i oprawę to zdecydowanie zbyt dużo w porównaniu do czasu korzystania z niej.

Podsumowując, „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” to pozycja dla każdego, kto zatracił się w codzienności i zapomniał jak to jest marzyć. Książkę powinni przepisywać psycholodzy pacjentom na depresję, bo pomaga lepiej niż tabliczka czekolady. Do największych jej zalet należy przesłanie, oraz oprawa wraz z ilustracjami, wywołująca jak najbardziej pozytywne wrażenia estetyczne. Polecam ją wszystkim. Nie tylko osobom starszym, ale również dzieciom, to świetna sprawa poczytać taką książkę maluchowi do poduszki. Miłego czytania!


WSP
E-mail autora: kozowsp(at)gmail.com
Autor: WSP


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow