Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Witold Jabłoński - Fryne Hetera

Witold Jabłoński - Fryne Hetera

Informacje o książce

dots Tytuł: Fryne Hetera
dots Autor: Witold Jabłoński
dots Ilość stron: 372
dots Wydawnictwo: SuperNOWA
dots Rok wydania: 2008
dots Cena: 30,50 PLN


Witold Jabłoński, autor horroru fantastycznego „Dzieci nocy”, może się także podpisać pod budzącą spore emocje serią książek o średniowiecznym śląskim magu i uczonym Witelonie. Po wydaniu pierwszego tomu tetralogii - „Uczeń czarnoksiężnika” - autor pomówiony został o propagowanie satanizmu i czarnej magii. Przyznać trzeba, że „takie” referencje mogą wzbudzić ciekawość czytelników kolejnych dzieł Witolda Jabłońskiego. Czy jednak autor w swej najnowszej książce, zatytułowanej „Fryne Hetera”, także porusza kontrowersyjne tematy?

„Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą – demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne – podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych.”

Autor przenosi nas do starożytności, czasów greckich bogów, olimpiad oraz podbojów Aleksandra Wielkiego. Tam poznajemy Fryne, urodzoną w Tespiach mieszkankę Aten. Bohaterka opowiada nam historię swojego życia, przy okazji ujawniając kilka tajemnic ówczesnego świata. Fryne była więc córką ubogiego szewca, który bez większego namysłu oddał dziecko wiedźmie Omfele, przyjmującej poród. Ta z kolei wiedziona przez Zeusa przyprowadziła dziewczynkę do przybytku miłości Afrodyty. Od początków swojego życia, Fryne była więc uczona na heterę. Poznawała różne sztuczki oraz metody jak zadowolić mężczyznę.

„W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia. Będąc przyjaciółkami i kochankami wybitnych wodzów, polityków i filozofów, potrafiły wywierać wpływ na ich poczynania. Pozowały rzeźbiarzom i brały udział w intrygach politycznych. Ich popularność wynikała z faktu, że w społeczeństwie greckim żadne inne kobiety nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym.”

Fryne wyrosła na piękną kobietę. Była kochanką i modelką słynnego rzeźbiarza Praksytelesa, który uwiecznił ją jako „Afrodytę z Knidos”. Miała swojego opiekuna Hiperejdesa, który nieraz wyciągał ją z kłopotów. Fryne posiadała także niestety wrogów, którzy nie wahali się podejmować tak ohydnych czynów jak pomówienie. Hetera została nawet postawiona przed sądem! Kiedy oskarżono ją o bezbożność, jej obrońca i protektor najpierw wygłosił płomienną mowę, a potem zdarł z Fryne szaty, twierdząc, że takiej piękności karać się nie godzi. Sąd przyznał mu oczywiście rację. Wydarzenie to jest jednak dopiero początkiem opowieści pięknej hetery. O tym co działo się później musicie dowiedzieć się sami.;)

Witold Jablonski   Fryne Hetera 095441,1


Historia Fryne przesiąknięta jest spiskami, miłością i nienawiścią. Kobieta dość dokładnie opisuje nastroje panujące w starożytnych Atenach oraz stale zmieniającą się sytuację polityczną, która w ostatecznym rozrachunku doprowadziła do upadku helleńskiej kultury. Hetera natomiast wciągnięta została w ciąg intryg, w których chcąc czy nie, musiała brać udział. Intryg bardzo często kończących się niehumanitarnie.;) W książce Witolda Jabłońskiego leje się więc czasami krew. Jednak jest tutaj coś, co może wzbudzać zdecydowanie większe emocje.

Mianowicie, przedstawienie przez autora helleńskiego świata i panujących wtedy przekonań. Tutaj nikt nie widzi nic złego w związkach łączących dwoje ludzi tej samej płci. Kobiety znajdują uciechy z kobietami, mężczyźni zaś pod opieką mają swoich młodszych wybranków. Otwarcie mówi się o wzajemnej miłości mężczyzn. Zwykłe kobiety (nie hetery) dopuszczane są tylko do mężczyzn już dojrzałych, głównie w celu spłodzenia potomstwa. Ważne jest tylko aby nie zawracały przypadkiem młodym chłopcom w głowach. Żony natomiast mogą tylko siedzieć w domu i akceptować kolejnych kochanków bądź kochanki mężów.

W książce znajdzie się także sporo wersów mówiących o „jakimś” hebrajskim bożku, który miałby czelność nazywać się jedynym Bogiem świata. Dla ówczesnych mieszkańców Hellady było to nie do pomyślenia. A te dziwne przykazania, zakazujące ludziom zaspokajania podstawowych potrzeb? Toż to absurd. Fryne w swojej opowieści bardzo często wspomina, czegóż to chrześcijaństwo nie uczyniło ze światem. Mówi także o tym, że mimo to wciąż powracamy do korzeni i ateńskiej kultury, chociaż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.

Jak sami widzicie, najnowsze dzieło Witolda Jabłońskiego porusza kilka drażliwych kwestii. Mnie osobiście jednak nic nie przeszkadzało. Mało tego, wszystkie te „kontrowersyjne” treści dodają całości pikanterii. Dzięki temu książkę można z zaciekawieniem przeczytać. Należy jednak wiedzieć, że wartkiej akcji zanadto tutaj nie uświadczymy. Poza kilkoma szybszymi momentami całość toczy się spokojnym tempem. W tym momencie trzeba jednak pochwalić autora. Uniknął on bowiem nużących dłużyzn i zbędnych opisów różnych niepotrzebnych rzeczy. Wszystko napisane jest tak, aby dostarczyć jak najwięcej informacji unikając przy okazji bezsensownej paplaniny.

„Fryne Hetera” jest więc pozycją dobrą. Spodoba się osobom akceptującym różne poglądy oraz niewymagającym od książki wartkiej akcji. Zwłaszcza, że wszelkie opisy i fakty zdają się być potwierdzone historycznie (świadczy o tym długa bibliografia). Autor odrobił więc pracę domową.;) Witold Jabłoński zdecydowanie lubi poruszać kontrowersyjne tematy i śmiem twierdzić, że wychodzi to jego dziełom tylko na dobre. Jeżeli więc chcielibyście poznać bliżej helleński świat oraz wiele ciekawych, ówczesnych tajemnic powinniście wysłuchać w całości opowieści Fryne, hetery.


Tigikamil
E-mail autora: tigikamil(at)sztab.com
Autor: Tigikamil


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow