Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Vincent V. Severski - Nielegalni

Vincent V. Severski - Nielegalni

Informacje o książce

dots Tytuł: Nielegalni
dots Autor: Vincent V. Severski
dots Ilość stron: 816
dots Wydawnictwo: Czarna Owca
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Pewnego dnia Instytut Pamięci Narodowej otrzymuje informację, że w ruinach Twierdzy Brzeskiej znajduje się tajemnicza skrzynia zakopana przed wieloma laty przez radziecki wywiad. Według zebranych informacji mogą to być „niewygodne” przedwojenne archiwa, które Rosja nie chce, żeby ujrzały światło dzienne. As polskich służb specjalnych Konrad Wolski i jego zespół mają niewiele czasu na przejęcie skrzyni, bo po piętach depczą im rosyjscy agenci...

Na dodatek szwedzki wywiad zwrócił się do nich z prośbą o pomoc w obserwacji Jansa Jargensena - obywatele Szwecji, "nielegala". Jego historia ściśle wiąże się z okolicznościami zakopania skrzyni z dokumentami NKWD... Zaczyna się wyścig z czasem. O wyniku rozgrywki zadecydują tajni agenci działający za granicą pod przybraną tożsamością.


Literatura szpiegowska stanowi jeden z najatrakcyjniejszych gatunków literatury popularnej, gdyż łączy w sobie „nośną” sensację przyprawioną świadomością, że w istocie ów tajemniczy świat nie stanowi tylko wymysłu literata, lecz w istocie stanowi jeden z elementów ogólnoświatowej codzienności, jednakże bardzo rzadko odsłaniający swe prawdziwe oblicze. Nic więc dziwnego, iż w ślad za prawdziwymi legendami gatunku również i na polskim rynku wydawniczym doczekaliśmy się własnych prób jego adaptacji.

Akcja książki rozgrywa się na początku obecnego wieku, gdy jeszcze bardzo „modne” i „nośne” w polskim dyskursie były tematy peerelowskiej przeszłości i „wojen na teczki”, obecnie już zasadniczo przebrzmiałe. Swego czasu książka ta była propagowana jako zalewająca sadła za skórę zwolennikom ugrupowania Prawa i Sprawiedliwości, jednakże obecnie – choć przedstawiciele tej partii znowu sprawują władzę – raczej należałoby się spodziewać z ich strony wzruszeń ramionami i machnięć ręką.

Vincent V


Początkowo można odnieść wrażenie, iż fabuła będzie rozkładać się pomiędzy różne plany chronologiczne i geograficzne, ostatecznie jednak retrospekcje ustają bądź stanowią tylko wpadkowe tło dla epizodów głównych. Umiarkowanie interesująco prezentują się również poszczególne teatry wydarzeń, niespecjalnie się różniąc między sobą kulturą czy klimatem społecznym.

Sama opowieść potrafi jednak wciągnąć, a nawet utrzymać czytelnika w stanie pewnego napięcia. Niestety ogólnie pozytywne wrażenie psuje nieco lechicka tromtadracja, może krzepiąca spragnione uznania i sukcesów nadwiślańskie serca, niespecjalnie jednak pozostająca w zgodzie z realiami, a zdolna wręcz wywołać rozbawienie u prawdziwych zawodników wagi ciężkiej.

„Nielegalni” to lektura nierówna, przeplatająca rozdziały intrygujące i dość zborne z szeregiem dłużyzn i przesadyzmami i ewidentnymi bzdurami. Nie sposób nie odnieść wrażenia, iż autor tryskając pomysłami niejednokrotnie jednak gubi się we własnych konceptach bądź wręcz zabrakło mu konsekwencji w ich sensownym ułożeniu w całość. No i niestety niezbyt ładnie się owa pozycja zestarzała...


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow