Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Utopay. Przyszłość wystawia rachunek

Utopay. Przyszłość wystawia rachunek

Informacje o książce

dots Tytuł : Utopay. Przyszłość wystawia rachunek
dots Autorzy: Opracowanie zbiorowe
dots Ilość stron: 600
dots Wydawnictwo: Harde
dots Rok wydania: 2022
dots Cena: 89,99 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Pieniądz napędza świat. Pieniądz nim rządzi. Pieniądz rządzi nami. Pobudza zmysły. Uzależnia. Ale jest niezbędny do życia. Daje wolność, radość, bezpieczeństwo. Choć sprowadza wojny i prowadzi do zbrodni. Stoi za najwspanialszymi dziełami ludzkości. Jednak zdarza się, że odczłowiecza. Tak było wczoraj. Tak jest dzisiaj. A jak będzie jutro?

Współcześnie nie trzeba być osobą o statusie dziadka w sensie biologiczno-prawnym, by takowym poczuć się obcując z codziennością. Wystarczy wyposażenie w ten sam model telefonu komórkowego (zwłaszcza jeśli nie jest on smartfonem) przez okres dosłownie kilku lat, by odnieść wrażenie swoistej podróży w czasie, a przykłady można mnożyć i mnożyć (ktoś pamięta jeszcze o maseczkach?). Przyszłość zaś zawsze jawi się jako czająca się tuż za rogiem, zarazem zaś zwykła tyleż rozczarowywać, co i zaskakiwać. Co na to autorzy opowiadań składających się na antologię „Utopay”?

Tematem przewodnim owego zbioru są pieniądze, które mogłyby się wydawać tematem trywialnym, gdyby nie fakt, że zapewne większość z Was, drodzy czytelnicy, a przynajmniej osób w Waszym szacownym otoczeniu zapewne nie potrafiłaby zdefiniować owego pojęcia, wytłumaczyć, co takiego kryją w sobie te papierki z królami sprzed stuleci, że cenimy je bardziej od wenezuelskich boliwarów, a np. mniej niż noty płatnicze pochodzące od Europejskiego Banku Centralnego czy choćby złota.

Utopay


Podejście autorów jest zresztą bardzo różnorakie, teksty jednych z nich ocierają się wręcz o metafizykę (różnorakich lotów), inne zaś to typowe pastisze, o mniejszym bądź ciut większym potencjale ponadczasowości. Jednym z nich w istocie towarzyszy głębszy namysł nad kierunkami rozwoju obecnej ekonomii, podczas gdy inni podchodzą do tematu z daleko posuniętą swobodą, a nawet dezynwolturą.

Chyba największym atutem omawianej pozycji (pomijając jej nietuzinkową formę, w tym ilustracje) jest plejada piór, które udało się zgromadzić przy pracy nad jednym tomem. Niektórzy autorzy wybitnie kojarzą się z fantastyką, podczas gdy inni raczej zwykli być wymieniani w ramach tzw. głównego nurtu. W istocie chyba niewielu „gwiazd” rodzimego rynku wydawniczego tutaj brakuje, a i tak łatwo się dać uwieść magii choć jednego nazwiska (kilka lat upłynęło od czasu, gdy ostatnio Jacek Dukaj opublikował coś beletrystycznego).

„Utopay” to zbiór dość nierówny, niestety, miejscami wręcz znakomity, potwierdzający kunszt autorów (choćby taki Rak), w innych niezdolny do przełamania wcześniejszych uprzedzeń. Jego największy atut jest zarazem główną słabością, ale i największa wada po raptem kilku stronach potrafi się przeobrazić w zaletę.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow