Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Thomas Pynchon - 49 idzie pod młotek

Thomas Pynchon - 49 idzie pod młotek

Informacje o książce

dots Tytuł : 49 idzie pod młotek ((The Crying of Lot 49)
dots Autor: Thomas Pynchon
dots Ilość stron: 240
dots Wydawnictwo: Literackie
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Kiedy Edypa Maas dowiaduje się, ze odziedziczyła spadek po swoim byłym partnerze, nieprzyzwoicie bogatym Piercie Inverarity, nie ma pojęcia, że na własne życzenie pakuje się nie lada kabałę. Inverariry posiadał m.in. liczne pakiety akcji w tajemniczej korporacji Yoyodyne oraz ogromna kolekcje znaczków pocztowych. Gdy Edypa próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o Inveraritym, odkrywa obejmującą cały kraj i setki lat konspirację, której elementami są tajemnicze symbole trąbki pocztowej. Czy Edypa rzeczywiście wpadał na trop wielkiej Tajemnicy? Czy może jest przez kogoś manipulowana? Czytelnik razem z Edypą podejmuje grę.

Thomas Pynchon jest jednym z bardziej specyficznych współczesnych pisarzy. Swe życie prywatne otacza woalem tajemnicy zupełnie niecodziennym – właściwie nieznane jest jego miejsce zamieszkania, aktualny wygląd, zainteresowania etc. Zarazem jest on jednym z bardziej poczytnych amerykańskich twórców, cieszących się środowiskową opinią autorytetu. Jedną z jego bardziej znanych książek jest właśnie „49 idzie pod młotek”.

Wielce wymowne są już imiona, którymi autor obdarzył swoje postacie. Doskonałym tego przykładem może być główna bohaterka, Edypa – nie trzeba być wybitnym znawcą amerykańskich realiów, by wiedzieć, że nie jest to, eufemistycznie mówiąc imię często spotykane, a i wielkiej erudycji nie trzeba, by skojarzyć osobę niejakiego Edypa sprzed stuleci. A to tylko przykład jeden taki przypadek z wielu, personalia właściwie każdej osoby kryją w sobie klucz.

Thomas Pynchon   49 172503,1


Lektura pierwszych kilkunastu stron może prowadzić do wrażenia, iż rzeczona książka to typowy zapis realiów społecznych i kulturalnych Stanów Zjednoczonych sprzed półwiecza, ale stosunkowo szybko czytelnik odkrywa, że w opowieści tej kryje się znacznie większa tajemnica, gdzieś pomiędzy trzecim a czwartym dnem.

Co istotne, szerokie horyzonty są więcej niż wskazane podczas seansów z „49 idzie pod młotek”, gdyż tak naprawdę większość żartów, ale czasami i wcale poważnych refleksji, ukrytych jest za potencjalnie banalnymi zwrotami czy uwagami. Autor setnie bawi się konwencją, pisząc dość absurdalne rzeczy, przy czym w ze wszech miar prawdziwej otoczce, co wręcz może zakłopotać czytelnika, o ile ten nie posiada wiedzy porównywalnej do tej Pynchona.

„49 idzie pod młotek” jest doskonałym probierzem twórczości Pynchona, jej strawności dla czytelnika, a po części strawności całej literatury klasyfikowanej mianem postmodernistycznej. Czy książką doskonałą – to już zależy od gustu w zakresie tej ostatniej.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow