Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Terry Pratchett, Stephen Baxter - Długi Mars

Terry Pratchett, Stephen Baxter - Długi Mars

Informacje o książce

dots Tytuł : Długi Mars (The Long Mars)
dots Autor: Terry Pratchett, Stephen Baxter
dots Ilość stron: 368
dots Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
dots Rok wydania: 2015
dots Cena: 32 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Kataklizm erupcji Yellowstone zagroził cywilizacji. Ludzie uciekają do Miriadów, relatywnie bezpiecznych światów Długiej Ziemi. Sally Linsay, Joshua Valienté i Lobsang angażują się w ryzykowne działania ratownicze. Joshua jednak zmaga się z innym kryzysem. Ze swego długiego dzieciństwa w ukryciu na Długiej Ziemi wyłania się nowa rasa superinteligentnych post-ludzi – jednak "normalne" społeczeństwo, powodowane ignorancją i lękiem, zwraca się przeciw nim.

Dla wplątanego w konflikt Joshuy dramatyczne starcie wydaje się nieuniknione. Tymczasem Maggie Kauffman z marynarki Stanów Zjednoczonych wyrusza w niesamowitą podróż, prowadząc swój sterowiec ku niezbadanym granicom Długiej Ziemi. Z Sally zaś kontaktuje się jej dawno zaginiony ojciec, Willis Linsay – wynalazca oryginalnego krokera. Także on planuje fantastyczną wyprawę: przez Długi Mars. Ale jakie są jego prawdziwe motywy? Dla Joshuy, dla ludzkości, dla samej Długiej Ziemi – wszystko teraz jest inne.


Kres każdej podróży jest początkiem nowej – takim krótkim sloganem można by było scharakteryzować fabułę „Długiego Marsa”. O ile początkowe wydarzenia są niejako zestawieniem żabich skoków w czasie i przestrzeni, to pozostałe są już bardziej zwartą całością, choć czytelnik cały czas musi wykazywać czujność w uznaniu któregokolwiek wydarzenia ze przełomowe – w sytuacji, gdy lada moment kolejne jest jeszcze bardziej katartyczny.

Grup bohaterów, których losy przyjdzie nam śledzić, są dwie, co bynajmniej nie oznacza, że przyjdzie nam skupić się tylko na danych postaciach. Przeciwnie, niemało czasu spędzimy z Joshuą Valienté (którego losów bynajmniej nie uważam za równoprawne wobec przygód Sally tudzież Maggie) czy nawet i takim Lobsangiem, ale stanowią oni tylko tło, nawet jeśli jaskrawe.

Terry Pratchett Stephen Baxter   Dlugi Mars 205100,1


Fabuła „Długiego Marsa” jest dość spokojna i kojąca – nie rodzi ona u czytelnika poczucia zmęczenia ludzką głupotą czy zwykłą podłością, jak to było w przypadku „Długiej wojny”. Mało tego, można nawet przez chwilę uwierzyć, że nie tylko człowiek może się zmienić na lepsze, ale dotyczy to także polityków! Ależ kpiarz z tego Pratchetta!

Niejedna osoba może jednak ten spokój uznać za usypiający, akcja przyspiesza bowiem na dosłownie dwie, trzy strony, by po chwili ponownie wyhamować, niczym w góralskiej kołysance. Rozczarowujące jest zwłaszcza zakończenie, które może wydawać się przegadane i moralizatorsko przegadane, wręcz zabrakło w nim bigoterii, przed którą rzekomo twórcy chcieli się obronić.

„Długi Mars” okazał się przyjemną lekturą, choć nadużyciem byłoby przypięcie mu metki wybitnego dzieła. Nie jest to bynajmniej twór marketingowy, lecz powstały z głębszej pasjonackiej motywacji, wciąż pozostawiający uchylonych wiele drzwi. Szkoda jednak, że ich potencjalną dalszą eksplorację Stephen Baxter będzie musiał prowadzić już sam


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow