Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Terry Pratchett, Stephen Baxter - Długa Utopia

Terry Pratchett, Stephen Baxter - Długa Utopia

Informacje o książce

dots Tytuł : Długa Utopia (The Long Utopia)
dots Autor: Terry Pratchett, Stephen Baxter
dots Ilość stron: 376
dots Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 32 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania. Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak…

Miliony kroków od tego miejsca, Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie znał, i odkrywa sekretną historię rodziny. Nagle niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie z New Springfield.

Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę.


Cykl „Długiej Ziemi” jest jednym z ciekawszych, do których przyłożył rękę (a właściwie pióro Terry Pratchett), śmiem twierdzić, że bardziej zajmujący od ostatnich odsłon serii „Świata Dysku”. Być może przyczyną tego stanu był fakt znacznego zaangażowania drugiego autora. O dziwo jednak, doczekał się on czwartej odsłony, powstałej w ostatnich miesiącach życia pierwszego ze wspomnianych pisarzy, stanowiąc niejako jego memento, przeczuwane epitafium.

Terry Pratchett Stephen Baxter   Dluga Utopia 130401,1


Bohaterami „Długiej Utopii” są już znane czytelnikowi postacie, ale niejako w nowych szatach, które można sprowadzić do pojedynczego terminu starości i jawiącego się gdzieś na horyzoncie widma Odejścia. Dotyczy to zresztą nie tylko danych osób, ale i zamieszkiwanego przezeń świata.

Proste i banalne rozwiązania zawsze były obce pratchettowskiej prozie i nie inaczej jest w przypadku „Długiej Utopii”, która została zakończona w sposób otwarty na kontynuację, ale po zakończeniu lektury czytelnik musi poważnie się zastanowić, czy w istocie by sobie jej życzył.

Niebanalna jest także refleksja nad osobą Boga, nie pierwszy raz się pojawiająca i kolejny raz stroniąca od prostej recepty – czytelnik w istocie nie wie jakie ostateczne stanowisko zajmują autorzy. Ot, taki typowo pratchettowski żarcik.

„Długa Utopia” jest książką utrzymaną w podniosłej atmosferze, mimo że czasami tyczącą się tematów banalnych lub prosto wieńczących poszczególne wątki. To nie jest przykład prostej i lekkiej lektury – satysfakcjonuje, lecz i, paradoksalnie będąc po części dystopią, porusza.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow