Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Terry Pratchett - W północ się odzieję

Terry Pratchett - W północ się odzieję

Informacje o książce

dots Tytuł: W północ się odzieję (I shall wear midnight)
dots Autor: Terry Pratchett
dots Ilość stron: 302
dots Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 29,90 PLN


Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z... no... magią. I utrudnia sen.

Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy - waleczni Nac Mac Feeglowie - tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia. I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza...


Nie tak mało czasu przyszło nam czekać na kolejną odsłonę twórczości Terry’ego Pratchetta, co nieco podsyciło mój czytelniczy apetyt, a w konsekwencji i podniosło oczekiwania co do dania pochodzącego z kuchni tak znakomitego czarodzieja smaku. I muszę przyznać, że szybko poczułem się ukontentowany już drugim rozdziałem książki, zatytułowanym „Kocia muzyka”, który może nie jest tym, do czego poszukujący li tylko rozrywki fani Świata Dysku przywykli, ukazuje wszakże, iż autor jest twórcą suwerennym i nawet przy tak absurdalnej konwencji nie stroniącym od tematów poważnych.

Być może już po trosze „wyrosłem z Pratchetta”, nie zdarza mi się śmiać już tak często jak ongiś – choć w przypadku owcy o skłonnościach samobójczych czy romantycznych skłonności Petulii nawet nie próbowałem podjąć walki z wzbierającym atakiem śmiechu – a może w ogóle książki Brytyjczyka stają się z pozycji na pozycję coraz poważniejsze, we „W północ się odzieję” dużo więcej jest refleksji niźli czystego komizmu, nawet gdy co chwilę rozlega się „łojzicku!”

Wpolnoc 195442,1


Poniekąd wszakże recenzowana pozycja jest książką o dorastaniu, jakże na miejscu wobec czytelników, którzy byli adresatami „Wolnych ciutludzi” i „Kapelusza pełnego nieba”, a którzy wkroczyli w czas dojrzewania wraz z „Zimistrzem” – skoro odbiorcom przybywa lat, trudno, by nie dotyczyło to również i głównej bohaterki.

Właściwie na tym tle książce można postawić jedyny prawdziwy zarzut, a mianowicie bohaterka jest zanadto dorosła i dojrzała – nawet jak na szesnastolatkę wychowaną w społeczeństwie rolniczym. Można bowiem odnieść wrażenie, iż chociażby w konkursie głowologii mogłaby stawać w szranki ze znacznie bardziej doświadczoną życiowo babcią Weatherwax. Z drugiej wszakże strony może to właśnie „zasługa” Kredy i bycia wybrańcem Losu.

Jak się jednak zdaje, Terry Pratchett chyba jednak zbyt bardzo chciał być mentorem, na czym ucierpiał jednak dramatyzm książki, nade wszystko ze względu na zupełną bezbarwność głównego wątku, zanadto często odsuwanego na drugi bądź trzeci plan, tak iż czytelnik czasami może wręcz zapomnieć, kto jest głównym szwarccharakterem. Jak się zdaje, stanowi on jedynie pretekst dla kolejnych przygód Tiffany Obolałej, by wskazać chociażby na jej wizytę – wreszcie! – w Ankh-Morpork.

Wbrew jednak powyższych zarzutom moja ogólna ocena książki jest wysoka – po wielokroć bardziej wolę Pratchetta „pogłębionego” nad „wyeksploatowanego” jak chociażby w „Ostatnim kontynencie”. Autor nie traci bowiem nigdy swego dość pogodnego spojrzenia na świat, nawet gdy przychodzi mu się zmagać z jak najbardziej poważnymi tematami. A vveterani Świata Dysku pewnie dodatkowo się uśmiechną, gdy brytyjski pisarz przypomni im niektóre motywy ze swych pierwszych książek.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow