Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Terry Pratchett - Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych

Terry Pratchett - Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych

Informacje o książce

dots Tytuł : Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych (Mrs Bradshaw's Handbook)
dots Autor: Terry Pratchett
dots Ilość stron: 240
dots Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 40/100


Bogato ilustrowany i obfitujący w użyteczne ciekawostki PRZEWODNIK PANI BRADSHAW prezentuje Równiny Sto jak żaden inny.

Autoryzowany przez samego pana Lipwiga z HIGIENICZNEJ DROGI ŻELAZNEJ ANKH-MORPORK I RÓWNIN STO, bezcenny przewodnik pani GEORGINY BRADSHAW po wszystkich stacjach i przystankach kolei w pełni zasługuje na miejsce w bagażu każdego podróżnego na Dysku, choćby nawet nie ruszał się z fotela.

Od linowej ścieżki w Wielkim Zwisie do suków w Zemphis: pouczające widoki po drodze.

Bilety, panacea i jak przewieźć bagiennego smoka: kluczowe wskazówki i praktyczne strony podróży. Eleganckie kurorty i malownicze oberże: przyzwoite i czyste kwatery dla wszelkich gatunków i rozmiarów.


Podczas lektury „Pary w ruch”, gdy natknąłem się na passus poświęcony ekscytacji Moista von Lipwiga na tle spostrzeżeń (w tym ich formy) Georginy Bradshaw, podskórnie czułem, że jest to zbyt doskonała z marketingowego punktu widzenia okazja, by mogła być przeoczona. W konsekwencji nie może dziwić, iż po różnorakich „uzupełnieniach” cyklu o Świecie Dysku doczekaliśmy się kolejnej wariacji na tle kolei.

Niestety, trzeba już zaznaczyć to na wstępie, recenzowana pozycja jest przejawem „Pratchetta późnego”, czyli mniej finezyjnego i wyrafinowanego, nieodmiennie dysponującego co prawda ogromną wiedzą, lecz tracącego zdolność subtelnego podzielenia się nią. Pośpiech w wielu miejscach jest niestety widoczny, tym bardziej więc szkoda, że spożytkowanego na daną pozycję brytyjski pisarz nie poświęcił na dopieszczenie w większym stopniu serii „właściwej”.

Terry Pratchett   Przewodnik Pani Bradshaw


Autor umiejętnie kreuje samą panią Bradshaw, posługując się wdzięcznie – zapewne z uwagi na wielopokoleniowe przyswojenie przekładające się na matczyne mleko – legendarnym angielskim niedomówieniem, dalekim bynajmniej od naiwności , za delikatnością frazy skrywając niejednokrotnie ostrze ironii.

Zastrzeżenia może budzić również fakt, że autor skupia się na brytyjskich doświadczeniach z koleją, w pewien sposób je generalizując. Tymczasem jakkolwiek mieszkańcom Albionu nie sposób odmówić palmy pierwszeństwa, jak też dalece posuniętego zaawansowania, tym niemniej osoba o szerokości spojrzenia Terry’ego Pratchetta nie powinna tracić z oczu choćby różnic właściwych dla Kontynentu, przeniesionego wszak w pewien sposób również do Światu Dysku.

Książka jest bogato ilustrowana, ba, właściwie strona graficzna omawianej pozycji stanowi wręcz drugą, równorzędną opowieść, czego zresztą nie trzeba tłumaczyć osobom obcującym z różnorakimi przewodnikami turystycznymi czy książkami podróżniczymi. Jakkolwiek Druga Myśl by dodała, że jest to dobry „spulchniacz” skromnej treści…

„Przewodnik pani Bradshaw” to pozycja adresowana do absolutnie fanatycznych i kompletnie bezkrytycznych miłośników twórczości Terry’ego Pratchetta. Z uwagi jednak na to, że sam Anglik wobec takowych postaci wykazywał daleko posunięty sceptycyzm, i ja nie dam sobie gardła poderżnąć co do stopnia świeżości tego produktu…


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow