Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Terry Pratchett - Blask fantastyczny

Terry Pratchett - Blask fantastyczny

Informacje o książce

dots Tytuł: Blask fantastyczny (The Light Fantastic)
dots Autor: Terry Pratchett
dots Długość: 9 h 47 min
dots Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
dots Rok wydania: 2009
dots Cena: 34,90 PLN


Czy któryś z Was, drodzy czytelnicy, nie lubi tego uczucia towarzyszącemu otworzeniu książki, przerzucania kartki za kartką, niepostrzeżenie podążając tropem myśli autora? Czy nie radują Waszych serc przepaściste tomy, skrywające w sobie światy i historie tętniące przygodami i barwami, których tak bardzo brakuje w codziennej szarówce, a które to grimuary w razie nagłej potrzeby mogą także pełnić rolę młotka tudzież innego elementu rynsztunku obronno-zaczepnego?

Ano wcale nie jestem aż tak bardzo przekonanych do retoryczności moich pytań, spora grupa miłośników słowa pisanego niestety ogranicza swoje zainteresowania wyłącznie do elektronicznych wizualizacji w rodzaju chociażby właśnie Sztabu RPG, uznając, iż pozycje nieodnajdywane w GoogleBooks po prostu nie istnieją. Nie zawsze też łatwo jest znaleźć czas i miejsce odpowiednie do korzystania czy to z tradycyjnych książek, czy też Internetu. I właśnie dla tych osób – dojeżdżających codziennie autobusami, tramwajami czy innymi środkami lokomocji pomyślane są audiobooki, czyli tłumacząc „na nasze” książki do słuchania.

Nie ukrywam, iż jako tradycjonalista podchodziłem do tego wynalazku z dość dużą rezerwą. Osobiście bowiem uważam, że nie tak łatwo skupić się na słowie mówionym co pisanym, ma ono bowiem zaskakującą zdolność do ulotności, a Mocy nabiera dopiero w chwili zmaterializowania się na papierze czy innym wizualnym nośniku. Zarazem z tej samej przyczyny wzbudziło to moją ciekawość, dlatego też nie tylko z recenzenckiego obowiązku sięgnąłem po dźwiękowy „Blask fantastyczny” Terry’ego Pratchetta, książkę przeczytaną przeze mnie wcześniej już przed laty.

Blask fantastyczny 191314,1


Pomysł jest prosty – w rolę lektora wcielił się Krzysztof (czy też Krzysiek, jak sam się przedstawia) Tyniec, znany każdemu wychowanemu na dubbingowanych filmach Disney’a dziecku aktor o charakterystycznym głosie, zarazem wyraźnym i z dobrą dykcją, a także rodzącym wrażenie kryjącej się w nim nieustannie ironii i kpinie.

Całe te niespełna dziesięciogodzinne „słuchowisko” nagrane zostało w formacie MP3, w związku z którego uniwersalnością „książkę” można odtwarzać właściwie w każdym odtwarzaczu wyprodukowanym w ostatnich latach. Jakość dźwięku jest w pełni zadowalająca, wszak to nie jest żaden utwór symfoniczny.

Niestety, w trakcie „lektury” dość szybko dopadło mnie poczucie monotonii, które bynajmniej nie wynikało ze słabości ogólnej książki (poprzednio bawiłem się przy niej przednio) czy znajomości fabuły (ta bowiem wraz z upływem czasu była nieznaczna). Ludzki głos bowiem nigdy nie jest w stanie nadążyć za pędem myśli i choć Pan Tyniec bardzo się starał, przy co ciekawszych fragmentach nie był po prostu w stanie nadążyć za mymi wołaniami „szybciej, szybciej!”. A reakcja organizmu na takie niezaspokojenie była obronna – popadnięcie w drugą skrajność i zobojętnienie na odbierane bodźce, co zmuszało mnie do przewijania nagrania do tyłu, i jeszcze raz…

„Blask fantastyczny” jest bardzo dobrą książką, zbyt dobrą jak na audiobook. Bibliotece Akustycznej nie można zarzucić absolutnie żadnego zaniedbania, co jednak nie zmienia faktu, iż przyjemność z wysłuchania przedmiotowej pozycji nie dorównuje tej płynącej z klasycznej lektury, nawet przy „nowoczesnym” nastawieniu. Jeśli jednak w Twoim tramwaju nigdy nie ma miejsc siedzących albo jeśli codziennie pokonujesz pieszo znaczące dystanse mając do czynienia wyłącznie z własnymi myślami, to wcale niezłym pomysłem będzie sięgnięcie po niniejszą pozycję. Tylko ostrzegam – potrafi ona wywołać niekontrolowane wybuchy śmiechu, niezrozumiałe dla osób postronnych!


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow