Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ted Chiang - Historia twojego życia

Ted Chiang - Historia twojego życia

Informacje o książce

dots Tytuł : Historia twojego życia (Story of Your Life, and Others)
dots Autor: Ted Chiang
dots Ilość stron: 378
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


A co, gdybyśmy odkryli, że fundamenty matematyki są arbitralne i niespójne? Co, gdyby umiejętność nadawania rzeczom właściwych nazw budziła do życia nieożywione obiekty? Co, gdyby zetknięcie z językiem kosmitów nieodwołalnie zmieniało naszą percepcję czasu? Co, gdyby wierzenia chrześcijańskich fundamentalistów były dosłownie prawdziwe i na ulicach miast codziennie oglądało się grzeszników pochłanianych przez ogniste czeluście?

Gdy obce formy życia przybywają na Ziemię, to aby pomóc przy komunikacji i rozszyfrować ich intencje, wojsko sprowadza uniwersytecką lingwistkę. Nowo nabyta przez nią wiedza na temat języka obcych i jego nielinearnej struktury paradoksalnie pomaga jej poradzić sobie ze smutkiem związanym z rodzinną tragedią…


Literatura sci-fi zwykła się kojarzyć z przestrzeniami kosmosu, robotami i androidami (o ile odróżnia się te pojęcia), obcymi gatunkami czy zaawansowaną technologią. I trudno zaprzeczyć, że dominujący w niej nurt jak najbardziej koresponduje z tymi konotacjami. Na szczęście choćby Stanisław Lem dowiódł, iż tworzenie „twardej sci-fi” nie wyklucza się ze snuciem bajek robotów, a chyba jeszcze śmielej poczyna sobie tutaj Ted Chiang.

Doskonałym tego przykładem może być choćby opowiadanie otwierające zbiór, stanowiące nawiązanie do biblijnej opowieści o wieży Babel i mezopotamskiej kosmogonii, skrywające wiele warstw i poddające się własnym interpretacjom czytelnika, nawet jeśli niekoniecznie zgodnych z wizją samego autora.

Ted Chiang   Historia twojego zycia 080237,1


Tym bardziej nietypowe dla gatunku jest opowiadanie „Piekło to nieobecność Boga”, o wysoce wymownym tytule i stanowiące próbę rozliczenia się przez autora z kanoniczną historią Hioba. Może się ono jawić – zwłaszcza z uwagi na zakończenie – jako obrazoburcze, lecz nawet osoby mniej skłonne ku właściwemu dla pisarza „mędrca szkiełka i oka” skłonić się mogą ku twórczej refleksji nad zagadnieniem teodycei.

Nie zabraknie jednak również bardziej „tradycyjnych” opowiadań, choćby na czele z tytułowym (które już doczekało się dość znanej hollywoodzkiej ekranizacji, nieco modyfikującej szczegóły, lecz zachowującej ducha oryginału), bądź też nieco głębiej osadzonym w nurcie steampunku. W obu przypadkach autor jednak bardziej skupia swą uwagę na kwestiach nieco bardziej humanistycznych, wykazując się wielością i niebanalnością zainteresowań.

Są pisarze lubujący się w nawet nie długich, co długaśnych tworach cegłopodobnych – i uczciwie rzecz ujmując zaliczam się do miłośników tego rodzaju prozy (oczywiście mając nade wszystko na względzie jakość samego słowa). Inni jednak jeśli nawet nie preferują form krótkich, to z pewnością wykazują w danej formie wręcz mistrzostwo. Ted Chiang może być wskazywany tu jako przykład, podobnie jak jego zbiór „Historia twojego życia”.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow