Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Steven Erikson - Cena szczęścia

Steven Erikson - Cena szczęścia

Informacje o książce

dots Tytuł : Cena szczęścia (Rejoice. A Knife to the Heart)
dots Autor: Steven Erikson
dots Ilość stron: 558
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 45 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Ruchliwa ulica w kanadyjskim mieście. W promieniu światła, najwyraźniej wystrzelonego przez UFO, znika Samantha August, autorka książek science fiction. Podczas gdy nagrane telefonami filmy, ukazujące moment porwania, rozchodzą się w Internecie, Samantha budzi się w małym pomieszczeniu. Tam wita ją głos Adama, który wyjaśnia, że znajdują się na orbicie, a on sam jest obdarzonym sztuczną inteligencją rzecznikiem Delegacji Interwencyjnej, triumwiratu obcych cywilizacji. Celem Delegacji jest ochrona i ewolucja ziemskich ekosystemów…

Informacje o „płonącym świecie” cieszą się największym zainteresowaniem, oczywiście pod warunkiem, że akurat nie dotyczy to naszego trawnika. Niejednokrotnie podskórnie jednak zwykłem przy tej okazji odczuwać nic ponad wielkie rozczarowanie niezmiennością podłości ludzkiej natury, niepozwalającej autentycznie uwierzyć w coś takiego jak „postęp”. A co gdyby jednak dysponować wszechmocą (z obecnej ludzkiej perspektywy) umożliwiającej ręczne sterowanie rzeczywistością?

„Cena szczęścia” to dość niezwykła opowieść o Pierwszym Kontakcie, gdyż sugerująca tak negatywne, jak i pozytywne ich wizje. Jednocześnie. Ale tak naprawdę to nie owi przybysze jawią się jako najciekawsi, lecz ludzka reakcja na nich, która jest… dość przewidywalna, niestety. Zwłaszcza iż Erikson również dość jednoznacznie nawiązuje do konkretnych wydarzeń i osób – by wskazać chociażby na Donalda Trumpa czy Ruperta Murdocha – przez co jego poniekąd uniwersalne dziełko dość łatwo może ulec dezaktualizacji.

Steven Erikson   Cena szczescia 140729,1


Odwołanie się dwa akapity wyżej do pojęcia wszechmocy mogło nasuwać skojarzenia z istotą boską i o dziwo w przypadku rzeczonej książki nie będą one bowiem zupełnie od rzeczy. Autor bowiem porusza zagadnienia, od których inni twórcy fantastyki (nie tylko oni zresztą) zwykli zupełnie stronić lub traktować je jednostronnie i dość groteskowo. Może kanadyjski pisarz nie jest pod tym względem szczególnie przekonujący, jednakże docenić należy już sam zamiar.

Niestety całość cierpi na niemało mankamentów, jest nieco zbyt bajkowa, za bardzo moralitetowa, a niedostatecznie przekonująca pod względem czy to technologicznym, psychologicznym i ekonomicznym, w końcu zaś socjologicznym. Oczywiście, specyfiką Nieznanego jest to, iż jest ono nieznane, lecz niejednokrotnie stanowi ona zbyt wygodne usprawiedliwienie dla uników.

„Cena szczęścia wbrew tytułowi dość niewiele mówi o takowej, jak się zdaje w większym stopniu stanowi projekcję marzeń twórcy o przyszłości. I jakkolwiek dość naiwne mogą się one jawić, czy naprawdę nie chciałoby się stanąć w jednym szeregu z autorem?


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow