Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Stephen King - Dallas ’63

Stephen King - Dallas ’63

Informacje o książce

dots Tytuł : Dallas ’63 (11/22/63)
dots Autor: Stephen King
dots Ilość stron: 864
dots Wydawnictwo: Albatros
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 49 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


22 listopada 1963 roku to dzień, w którym Dallas usłyszało trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy’ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec?

Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej. Od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, dostaje wypracowanie – makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę, siostrę i brata. Od tego wszystko się zaczyna…

Wkrótce potem przyjaciel Jake’a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake’owi szaloną – i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną – misję ocalenia Kennedy’ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswalda i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake’a – życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.


Stephen King niejednokrotnie zabierał czytelnika w podróż w czasie, by wspomnieć chociażby o „Zielonej Mili”, niejednokrotnie akcję swych powieści lokował w przyszłości, niekoniecznie odległej (vide „Bastion”), dotychczas jednak stronił od konceptu wehikułu czasu jako takiego. W końcu jednak zdecydował się on sięgnąć po tę jakże wyeksploatowaną już konwencję, która niemal z fundamentalnego założenia przyjmowała dokonywanie stosownych ingerencji w osnowie czasu i zmianę znanej nam teraźniejszości. Jednym z takich fundamentalnych punktów zwrotnych – przynajmniej w oczach Amerykanina – było zabójstwo prezydenta Johna Kennedy’ego.

Esencję powieści – przynajmniej teoretycznie – stanowi więc bieg wydarzeń prowadzących do tytułowego roku (a właściwie dnia) w Dallas, przy czym kroki Lee Harvey’a Oswalda śledzimy niejako z boku, ze strony niespecjalnie przychylnego mu – pełnego bowiem historycznie uzasadnionych podejrzeń – sąsiada, który jednak jest świadomy narosłych teorii spiskowych i dla spokoju własnego sumienia, lecz również i pewności efektywności swych zamiarów podejmującego się zawczasu weryfikacji przedśmiertnych zapewnień domniemanego zamachowca, że był on li tylko kozłem ofiarnym rzuconym na żer amerykańskiemu społeczeństwu.

Stephen King   Dallas 63 084105,1


Paradoksalnie to punkt kulminacyjny tej książki stanowi jej najsłabszy element, autor bowiem zajmuje jednoznaczne stanowisko, niepozostawiające jakichkolwiek niedomówień. Łatwiej z kolei wybaczyć mu wizję skutków efektu motyla w postaci uratowanego żywota pierwszego (i jak dotąd jedynego) katolickiego gospodarza Białego Domu, z natury rzeczy chaosu nieprzewidywalnych.

Przedmiotowa pozycja jest jednak nade wszystko opowieścią obyczajową o Ameryce sprzed pół wieku, znaną pisarzowi z lat młodości, oceniającego ją jednak bogatym w doświadczenie życiowe. Wiele jej specyfiki pojawia się dość dyskretnie w tle, przy czym autor nie ogranicza się wyłącznie do jednego regionu tego przepastnego kraju, przeciwnie, prezentuje jego zupełnie różne – klimatycznie i mentalnie – zakątki.

„Dallas ‘63” to powieść jak na amerykańskiego mistrza literatury grozy dość niecodzienna, skrywająca co prawda zagadki, lecz nade wszystko skupiająca się na namacalności minionej codzienności. Sprawia to, że może ona wzbudzić rozczarowanie ze strony wiernych czytelników, a zarazem spotkać się z uznaniem tych stroniących dotychczas od pióra autora „Carrie” czy „Lśnienia”.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow