Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Simon Beckett - Wołanie grobu

Simon Beckett - Wołanie grobu

Informacje o książce

dots Tytuł : Wołanie grobu (The Calling of the Grave)
dots Autor: Simon Beckett
dots Ilość stron: 368
dots Wydawnictwo: Amber
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 47,80 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Antropolog sądowy David Hunter zostaje uwikłany w kolejne dochodzenie, tym razem na rozległych i odludnych terenach Kornwalii. Śledztwo, w którym bierze udział rozpoczęło się 8 lat wcześniej, w czasach, gdy jego rodzina jeszcze żyła, a praca była prawdziwą pasją. Tym razem w grę wchodzi człowiek uznany za seryjnego mordercę, który pomimo przyznania się do winy nie wskazał miejsc ukrycia zwłok i ciał ofiar poza jednym nie udało się odszukać. Po wielu latach Jeremy Monk postanowił współpracować. Czy to podstęp, czy może dobra wola mężczyzny oskarżonego o serię zabójstw? Czy traumatyczne wspomnienia nie przeszkodzą Davidowi w rozwiązaniu kolejnej mrocznej zagadki?

Nie ukrywam, że z niecierpliwością czekałam na rozpoczęcie lektury. Po bardzo pozytywnych wrażeniach wyniesionych z wcześniejszych książek Simona Becketta ciekawa byłam, co jeszcze się wydarzy w życiu doktora Davida Huntera i jak potoczą się jego dalsze losy. Poza tym po tak dobrej ocenie, jaką wystawiłam „Szeptom zmarłych” zawsze istnieje ryzyko, że kolejna książka może jednak rozczarować. Czy tak było tym razem?

„Wołanie grobu” rozpoczyna się trochę inaczej, a mianowicie od wydarzeń z przeszłości i dochodzenia, w którym główny bohater brał wówczas udział, a które nie zostało zakończone. Nie jest to jednak przypadkowe i wiele szczegółów, na które na początku można nie zwrócić uwagi, później okazuje się bardzo istotnych i idealnie wkomponowanych w skomplikowaną układankę zdarzeń. Wszystko jest dokładnie przez autora przemyślane i niczym złożony wzór zazwyczaj daje w efekcie zaskakujące rozwiązanie. I tego ostatniego elementu trochę jednak mi zabrakło – a mianowicie nieoczekiwanego zakończenia. Końcówka poprzednich książek Simona Becketta była dla mnie zagadką pomimo pewnych podejrzeń w czasie czytania. Tym razem byłam w stanie wcześniej przewidzieć, kto jest sprawcą okrutnych morderstw, nie znałam jedynie motywów jego działania.

Simon Beckett   Wolanie grobu 204248,1


Akcja książki jest dynamiczna i nie sposób się przy czytaniu nudzić, tym bardziej że Beckett potrafi zainteresować czytelnika wprowadzając różne poboczne wątki urozmaicające fabułę i starając się zwodzić i odsuwać od wątku głównego. Nie bez znaczenia jest również łatwy w odbiorze i barwny język oraz umiejętność stopniowania napięcia i klimat, w jakim osadzona jest prezentowana historia. Tym razem miejscem akcji jest głównie Dartmoor, okolica pełna imponujących skał oraz okazałych torfowisk spowitych mgłą i usianych podziemnymi kopalniami. Takie pustkowie idealnie wkomponowuje się w fabułę. Przyznać należy, że pisarz doskonale dobiera scenerię w każdej ze swoich książek i chociaż w publikacji brak jest rozwlekłych opisów przyrody, to miejsce jest przedstawione sugestywnie i działa na wyobraźnię.

Autor w precyzyjny i zarazem intrygujący sposób dobrał bohaterów. Wykreowani zostali bez zarzutu. Każda z przedstawionych postaci jest znamienna i wzbudza różne emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne, a czasem wręcz złość. Osoba Davida Huntera jest już dobrze znana fanom twórczości pisarza, a mimo to nadal tak samo prawdziwa i dobrze zarysowana. Ciekawą, a zarazem przerażającą postacią jest Jeremy Monk oskarżony o popełnienie makabrycznych zbrodni. Simon Beckett w taki sposób przedstawił zarówno jego wygląd zewnętrzny, jak i zbrodnie, o które został posądzony, że wszystko wydaje się nad podziw realne. Wspomnieć należy także o takich postaciach jak Sophie czy Simms. Sophie jest doradcą behawioralnym w prowadzonym śledztwie, co samo w sobie wprowadza do książki ciekawy wątek związany ze specyfiką jej profesji.

Książka „Wołanie grobu” trzyma wysoki poziom, a wystawiam jej nieco niższą ocenę z uwagi na pewną dozę przewidywalności, o której wspomniałam wcześniej. Styl pisarski, jak i pomysł na fabułę są dobre i sprawiają, że lektura stanowi wyborną, chociaż mroczną rozrywkę. Jest to porządna proza szczególnie dla miłośników kryminałów, do których ja zaczęłam należeć, ale moim zdaniem najsłabsza z dotychczasowych publikacji tego autora. Nie zmienia to jednak faktu, że z pewnością sięgnę po jego kolejną książkę.


„Meggie”
E-mail autora: sungirl(at)op.pl
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow