Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Siergiej Łukjanienko - Czystopis

Siergiej Łukjanienko - Czystopis

Informacje o książce

dots Tytuł: Czystopis (Чистовик)
dots Autor: Siergiej Łukjanienko (Сергей Васильевич Лукьяненко)
dots Gatunek: science fiction
dots Wydawca: MAG
dots Rok wydania: 2008
dots Ilość stron: 318
dots Cena: 29,99 PLN


Jeśli mam wybierać wśród swych ulubionych autorów to lista zahaczy o prawie cały świat. Dotrzemy również (a może nawet i przede wszystkim) do Polski oraz…do Rosji. Tak, zdecydowanie Rosjanie piszą naprawdę dobre powieści fantasy i s.f. Głównymi prekursorami gatunku są tam bracia Strugaccy oraz znany wszystkim (głównie dzięki trylogii patrolu) Siergiej Łukjanienko. Jednak, jak każdy autor z wyższej półki stwierdził że nie można ciągnąć wszystkiego w nieskończoność i w końcu powinno się stworzyć coś nowego. I tak powstał „Brudnopis”, który moim skromnym zdaniem jest największym dokonaniem w dorobku literackim Pana Łukjanienki. Oczywiście tak wspaniały tytuł nie mógł obejść się bez kontynuacji (no bo w końcu nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja;)) i tak oto zaledwie kilka miesięcy później na sklepowe półki trafił „Czystopis”, prawna kontynuacja rosyjskiego hitu. Gotowi na kolejną przejażdżkę bo fantastycznych krainach, mrocznej atmosferze i niezapomnianych bohaterach? Tak? Zapraszam zatem do dalszej części recenzji.

Książka rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach, które uwieńczyły akcję „Brudnopisu”. Kirył Maksymow po powrocie do domu i odzyskaniu „życia” nie może zapomnieć o tym co wydarzyło się, kim tak naprawdę był. Nie potrafił zapomnieć o swojej „pracy”, o tym co się wokół niego działo… Postanowił to naprawić. Spakował najpotrzebniejsze rzeczy po czym znowu wyruszył w podróż po światach równoległych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co tak naprawdę się działo przez ostatnie dni i czemu wybrali na to stanowisko akurat jego. Co więcej, jego starzy „znajomi” wcale o nim nie zapomnieli, a wręcz przeciwnie – nie mogą doczekać się spotkania z nimi.

Jak widać fabuła w kontynuacji coraz bardziej się uściśla i nabiera zwariowanego tempa, a autor nie pozwala nam odsapnąć nawet na chwilę, ale przejdźmy do tego co nowego można zobaczyć w sequelu. Otóż trzeba na początku postawić sprawę jasno – kontynuacja przedstawia się zdecydowanie bardziej dojrzale niż starszy brat. Mamy tu cięższy klimat, bardziej podchodzący pod kryminał, jest mniej kolorowych opisów (tak jak to miało miejsce w poprzedniczce).oraz w pewnym momencie czujemy wyraźną chęć na psychologiczne dobicie głównego bohatera. Trzeba jednak przyznać, że każdy z tych elementów składowych fantastycznie wpływa na danie główne i koniec końców otrzymujemy tytuł dojrzały, a wraz z nim wspaniałą fabułę, która jest jednocześnie świetnym uwieńczeniem wątku głównego.

S 152334,1


Niektórzy będą myśleli, że starzy bohaterowie, stare miejsca, które zwiedzamy ponownie, stare (acz sprawdzone) metody na zainteresowanie czytelnika, od lat wykorzystywane przez mistrza rosyjskiej literatury fantastycznej będą potrafiły doprowadzić do momentu, w którym przyłapiemy sami siebie na ziewaniu. Czy to aby na pewno prawda? No cóż, jeśli ktoś będzie ziewał czytając „Czystopis” to powinien odłożyć książkę i iść spać, bo jest albo bardzo zmęczony, albo jest totalnym sztywniakiem. Dlaczego? Ano dlatego, że najnowsza powieść Łukjanienki jest przeznaczona dla gustów wszelakich. Od ludzi wymagających ciężkiego klimatu, dobrej fabuły i brutalności, po tych, którzy przy książce lubią się po prostu dobrze zabawić. To właśnie w owym dziele jest najwspanialsze – jest przeznaczona do szerokiego grona odbiorców. Dzieje się tak za sprawą faktu, że występuje w niej (podobnie jak w poprzedniku) wiele elementów z wielu gatunków. I tak o to spotkamy parę rzeczy zaczerpniętych z kryminału, dosyć dużo z horroru, sporo z fantastyki, a i na momenty sielankowej komedii natrafimy. Wszystko to zostało sprytnie wplecione pomiędzy siebie i zamknięte w niecałych 320 stronach, co jest bardzo dobrym wynikiem.

W skrócie „Czystopis” można określić jako nie tylko godnego następcę „Brudnopisu”, ale także jako owoc świeżo co zerwany z jabłoni, nic tylko by się nim delektować;). Zastrzeżenia mam (drobne bo drobne, ale zawsze coś) jedynie do polskiego tłumaczenia. Posiada ono jednak trochę literówek i niestety nie usprawnia to procesu czytania. Tak czy tak nie jest to zbyt rażący błąd i da się go przeboleć, szczególnie że książka jest dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie.

Siergiej Łukjanienko po raz kolejny pokazał jak dużo Rosjanie mają do powiedzenia w kategorii literatury fantastycznej. Stworzył dzieło dojrzałe, pełne emocji i porywających wydarzeń. „Czystopis” nie nudzi, pozwala zapomnieć o swoich problemach (jako, że na głowie mamy problemy głównego bohatera;)) i nie daje zasnąć długo po odłożeniu jej na biurko. Mimo paru błędów i kilku literówek (za co ocena poszła w dół o jedno oczko w stosunku do starszego brata) gorąco polecam ten tytuł.

Książka otrzymuje 8 w dziesięciostopniowej skali wg Huntera.


Grzegorz „Hunter” Żmuda
E-mail autora: hunter(at)sztab.com
Autor: Hunter


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow