Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Salman Rushdie - Złoty dom Goldenów

Salman Rushdie - Złoty dom Goldenów

Informacje o książce

dots Tytuł : Złoty dom Goldenów (The Golden House)
dots Autor: Salman Rushdie
dots Ilość stron: 432
dots Wydawnictwo: Rebis
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Bogaty milioner Nero Golden w tajemniczych okolicznościach imigruje do Stanów wkrótce po inauguracji Baracka Obamy. Wraz z trójką swoich dorosłych synów przybiera nową tożsamość i przeprowadza się do wielkiej rezydencji w centrum Manhattanu.

Historia potężnej rodziny opowiedziana jest z punktu widzenia ich sąsiada - René - będącego młodym filmowcem, który w imperium Goldenów znajduje idealny temat. Z czasem zostaje coraz bardziej uwikłany w sieć rodzinnych intryg, tajemnic, zdrad i morderstw.


Źródło potęgi prozy Salmana Rushdiego jest dość proste – łączy on bowiem dwie kultury, w ramach obu czując się nie odmieńcem, lecz podmiotom do nich przynależnym, a w konsekwencji dysponującym pewną łatwością ich wzajemnego objaśniania. Naturalnie nie oznacza to, iż efekt następuje automatycznie, nie bez znaczącego udziału tyleż talentu autora, co i jego ciężkiej pracy, lecz otoczenie, w którym on egzystuje, niewątpliwie stanowi sprzyjający czynnik.

Ukrytym bohaterem „Złotego domu Goldenów” jest bowiem Nowy Jork oraz Ameryka jako taka. Ostatnia fraza stanowi tutaj zresztą recenzencki „wytrych”, albowiem gros rozważań autora poświęconych jest właśnie próbie identyfikacji amerykańskości jako takiej, próby wyjaśnienia jak doszło do elekcji Donalda Trumpa i wskazania, czy zjawisko to należy rozpatrywać w kategoriach aberracji, czy takową był wcześniejszy wybór „niejednolicie białego” prezydenta obco – podejrzanie islamsko – brzmiących personaliach.

Salman Rushdie   Zloty dom Goldenow 134648,1


W istocie bowiem omawiana książka stanowi niejako kolaż dwóch odrębnych powieści, gdzie jedna z nich stanowi rzekomo wątek główny, ale tak naprawdę jest tylko pretekstem dla wywodów właściwych dla drugiej. Niestety ta ostatnia historia nie jest aż tak zajmująca, stanowi raczej mało radosne stwierdzenie nie mniej smutnego faktu, a na czym traci całość.

Autor z typową dla siebie zręcznością łączy jednocześnie kulturę wysoką z tą bardziej popularną, śmiało odwołuje się do dziedzictwa starożytności basenu Morza Śródziemnego, by następnie nawiązać do postkolonialnego dziedzictwa Bollywoodu – i właśnie na tych „globalistycznych” mariażach powieść zyskuje najwięcej.

„Złoty dom Goldenów” to historia typowa dla Salmana Rushdiego, choć wątpię, by kiedykolwiek była ona wliczana do jego najznakomitszych dzieł. Cechują ją pewna niepokojąca aktualność, pozbawiona jednak elementów ponadczasowości, która skłaniałaby do powrotów do niej, zwłaszcza za kilka dekad. Przynajmniej taką pozostaje żywić nadzieję.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow