Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Robert Jordan - Wojownik Altaii

Robert Jordan - Wojownik Altaii

Informacje o książce

dots Tytuł : Wojownik Altaii (Warrior of Altaii)
dots Autor: Robert Jordan (wł. James Oliver Rigney)
dots Ilość stron: 364
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2020
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Epicka opowieść o barbarzyńskim plemieniu Altaii, którego przywódca Wulfgar, żeby ocalić swój lud, musi walczyć z okrutnymi królowymi, prorokami demonicznych religii i złą magią. Może mu w tym pomóc radą Elspeth, przybysz z innego świata, ale najpierw Wulfgar musi nauczyć się zadawać właściwe pytania. Tylko co, jeśli wiedza, którą posiądzie Wulfgar zamiast uratować lud Altaii, go zniszczy?

Robert Jordan zasłynął nade wszystko ze swego cyklu „Koła Czasu”, którego zresztą nie dane mu było osobiście dokończyć, lecz stanowił on swego rodzaju „dzieło ostateczne” tego pisarza, które poprzedzało wiele książek o mniej „eksponowanym” charakterze – swego rodzaju „produkcyjniaków” pisanych nie tyle w celu samorealizacji i sławy, co po prostu dla pieniędzy. Nazwisko opromienione sławą sprawia jednak, iż w inny sposób spogląda się na mniej „szlachetną” twórczość, czasami zaś ów blask pozwala wydobyć się na światło dzienne utworom, które nigdy wcześniej nie opuściły dna szuflady – tak jak „Wojownik Altaii”.

Już w przedmowie agentka – a późniejsza żona – amerykańskiego pisarza przypomina (czy też uświadamia) czytelnikom, że pierwszą prawdziwą okazją dla niego do wyrobienia sobie nazwiska było wkroczenie przezeń w cykl o Conanie Barbarzyńcy. Wspominam o tym, albowiem w omawianej książce wyraźnie widać stosowny ku temu potencjał – mamy do czynienia ze starciem kultur nomadycznych i osiadłych z typowymi dlań napięciami, lecz również magią i istną erupcją hormonów właściwych dla obu płci.

Robert Jordan   Wojownik Altaii 094905,1


Dają się jednak wyraźnie dostrzec elementy i wątki, które się pojawią w autorskim cyklu pisarza rodem z Karoliny Południowej – dychotomiczny podział ról również w sferach właściwych dla fantastyki, skrywające się w tle większe zło, pewien ciągły nastrój tajemnicy oraz istnienie tzw. trzeciej strony. Momentami można pomyśleć, iż ma się do czynienia z pewnym spin-offem właściwym dla „Koła Czasu”.

Pewnym felerem wspomnianej serii była jej pewna podatność na dłużyzny, eksploatowanie niektórych wątków aż do bólu – i z uwagi na jednotomowy charakter „Wojownika” takowych w tej pozycji czytelnik nie uświadczy, albowiem autor zupełnie nie mógł sobie na to pozwolić. Akcja rwie naprzód, jakkolwiek ani razu nie prowadząc do konfuzji czytelnika.

„Wojownik Altaii” mocno przypomina inne dzieła Roberta Jordana, jakkolwiek nie nosi jeszcze cech – tak pozytywnych, jak i negatywnych – pewnego monumentalizmu właściwych dlań. Przez cały czas w trakcie lektury nie mogłem pozbyć się wrażenia, iż w istocie mam do czynienia z pewnym spin-offem, bynajmniej nie pochodzącym od osoby uwidocznionej na okładce, lecz bardzo zdolnego naśladowcy, lecz który w żadnym razie nie zszargał wielkiego nazwiska.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow