Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Robert Foryś - W objęciach Casanovy

Robert Foryś - W objęciach Casanovy

Informacje o książce

dots Tytuł : W objęciach Casanovy
dots Autor: Robert Foryś
dots Ilość stron: 304
dots Wydawnictwo: Bellona
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 50/100


Sądzę, że każdy słyszał o postaci, jaką był Giacomo Casanova, kawaler de Seingalt. Znany uwodziciel i gracz obracający się wśród elity i podróżujący po całej Europie. Zastanawiające jest jednak to, co sprawiło, że z wątłego chłopca stał się osobą tak rozpoznawalną. Przenieśmy się więc do czasów wypełnionych balami, miłostkami i intrygami, aby chociaż trochę przybliżyć jego historię i poznać czasem zaskakujące wydarzenia z jego życia.

Okładka jest ładna, chociaż nie w moim guście. Powieści kobiece to też nie jest ten typ literatury, który preferuję, chociaż zdarza mi się po nią sięgnąć, gdy zainteresuje mnie opis. Tak było tym razem. Ponadto o Casanovie krąży wiele opowieści i jako, że jest to powieść historyczna ciekawa byłam, co sprawiło, że wzbudzał taką sensację - poza faktami oczywistymi. W opisie powieść porównywana jest do „Niebezpiecznych związków”. Czy słusznie?

Język powieści jest łatwy w odbiorze, wypełniony słownictwem charakterystycznym dla czasów, które opisuje, obrazowy i lekki. Nie jest to książka wymagająca, ale z drugiej strony warto zauważyć, że styl nie męczy czytelnika, a wręcz pozwala mu się przenieść w zupełnie inny i intrygujący świat.

Tytułowy bohater przedstawiony został wyraziście i w taki sposób, że pomimo pewnego wyrachowania jakim się wykazuje wzbudza sympatię i ma swój urok. Pewne wydarzenia z życia Casanovy wplatane są w fabułę w postaci często zaskakujących wspomnień i pozwalają przybliżyć jego losy. Moje zdziwienie wzbudził między innymi fakt, że przebywał on w Warszawie. Jest to ciekawostka, o której nie słyszałam wcześniej, ale przeglądane informacje na ten temat tylko to potwierdziły. Giacomo przyjechał z Petersburga do Warszawy w 1765 roku.

Inną charakterystyczną i ciekawą postacią jest starościna Elżbieta. Kobieta bez skrupułów, która dla własnych celów jest w stanie zniszczyć każdego, kto stanie jej na drodze. Intrygi, które opracowuje, są zaskakujące i pełne finezji. Postać ta wzbudza skrajne uczucia, a jednym z nich jest także współczucie.

Robert Forys   W objeciach Casanovy 144217,1


Fabuła książki skupia się głównie wokół tego okresu, gdy Casanova przebywał w Polsce, chociaż przywoływane są także zdarzenia nawiązujące do jego wcześniejszych wojaży. Zagadką pozostanie to, w jaki sposób z chorowitego, słabego chłopca stał się tak charakterystyczną postacią wzbudzającą podziw wśród kobiet, a zawiść pośród mężczyzn. Grono osób go otaczających to skomplikowana mieszanka zarówno przyjaciół, jak i wrogów, ale on z wprawą pokerzysty potrafił grać i wychodzić cało z różnych opresji.

Akcja powieści toczy się przede wszystkim w Warszawie, ale również w Szepietowie. Na początku powieść jest statyczna, ale w miarę czytania tempo akcji nieco wzrasta. Nie można powiedzieć, że książka trzyma w napięciu, ponieważ nie wyczuwa się w niej jego stopniowania, ale raczej zwykłą ciekawość. Wątki nawiązujące do pobytu Casanovy w innych krajach pozwalają na lepsze poznanie klimatu tamtych miejsc oraz panujących wówczas obyczajów.

Podczas czytania książki uciążliwe były dla mnie przydługie opisy scen łóżkowych. Jak to zazwyczaj bywa w powieściach kobiecych mogłam spodziewać się tego elementu, tym bardziej po pozycji związanej z Casanovą, ale moim zdaniem ich ilość, szczegółowość i sposób przedstawienia są przesadne.

Druk książki nie jest najwyższej jakości. W trakcie czytania trafiłam na miejsca, w których część liter jest mało wyraźna, a inne jakby lekko rozmazane. Takich miejsc nie jest dużo i na czytelność książki to nie wpływa, ale jednak zwraca uwagę. Może akurat do mnie trafił taki egzemplarz. W samym tekście również występują drobne niedociągnięcia.

Książka „W objęciach Casanovy” może być ciekawą opowieścią, jeśli będzie się ją rozpatrywało w kategoriach lekkiej literatury i przeznaczonej raczej dla kobiet. Występują elementy, które mogą mniej lub bardziej się podobać, ale styl jest przyjemny, a język łatwy w odbiorze. Nie jest to lubiany przeze mnie gatunek literacki, lecz samo czytanie (poza niektórymi elementami, o których pisałam wyżej) nie było dla mnie męczące, a przy okazji mogłam dowiedzieć się o pewnych ciekawostkach z życia słynnego uwodziciela.


„Meggie”
E-mail autora: sungirl(at)op.pl
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow