Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Robert E. Howard - Kull. Banita z Atlantydy

Robert E. Howard - Kull. Banita z Atlantydy

Informacje o książce

dots Tytuł : Kull. Banita z Atlantydy (Kull. Exile of Atlantis)
dots Autor: Robert E. Howard
dots Ilość stron: 416
dots Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 47,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Robert E. Howard jest stosunkowo mało znanym w naszym kraju pisarzem. Wyjaśnieniem tego faktu może być młody wiek tego autora w chwili jego śmierci, jak też fakt, że ta ostatnia miała miejsce ponad 80 lat temu. Inaczej rzecz się jednak ma z dorobkiem tego twórcy, jego główny bohater jest bowiem znany dość powszechnie, choć głównie dzięki ekranizacji z rolą Arnolda Schwarzeneggera. Conan Barbarzyńca, bo o nim mowa, nie powstał jednak od razu, pod wpływem nagłego natchnienia, lecz niejako wykształcił się z innej postaci, mianowicie Kull.

„Kull. Banita z Atlantydy”
to kompilacja tekstów poświęconych tej postaci, ułożonych w porządku chronologicznym, o ile było to możliwe. Jego losy są nieco odmienne dla tych właściwych dla Conana, szybko wszakże spostrzeżemy szereg podobieństw, ciekawsze jednak wtedy stają się odmienności pomiędzy tymi postaciami.

Książka jest całkiem wdzięczną pozycją w użytkowaniu, a to z tej prostej przyczyny, iż właściwie żadne z opowiadań nie liczy sobie więcej niż kilkadziesiąt (z dolnych rejestrów) stron, a i samo pojęcie strony jest zwodnicze, gdyż często poszczególne karty są opatrzone jeśli nie całostronicowymi obrazkami, to różnorakimi grafikami na marginesach, ograniczających w istocie powierzchnię dostępną dla tekstu.

Robert E


Sięgając po „Kulla” musimy mieć świadomość, iż część tekstów nigdy nie została dokończona, stanowiąc raczej formę szkicu niźli pozycję przeznaczoną w zamyśle autora do publikacji. Również i formy tych tekstów są różne – o ile rzecz jasna przeważają opowiadania, to natkniemy się także choćby i na wiersze.

Całość uległa bardzo starannej obróbce – dość wskazać, że wydawca nawet postanowił wyłapać błędy autora, choćby w zakresie posługiwania się przez niego słowem „tambu” zamiast „tabu”. Zresztą niektóre z tych błędów należałoby raczej traktować w kategoriach chochlika, np. podwójnego użycia przyimka „w”. Złośliwie można zauważyć, iż wydawca sam się nie ustrzegł podobnej wpadki, i to o charakterze ortograficznym, pisząc miast „umiejętnościom” słowo „umiejętnością”.

Atutem książki są także publikacje literaturoznawcze, przeznaczone rzecz jasna dla entuzjastów i pasjonatów, w dużej mierze jednak dana edycja „Kulla” jest adresowana właśnie do nich. Dziwi tylko fakt, iż jeden z takich tekstów został opublikowany w charakterze „prologu”, w sytuacji gdy zdradza on całe mnóstwo szczegółów dalszych opowiadań.

„Kull. Banita z Atlantydy” to pozycja dość łatwa i przyjemna, paradoksalnie jednak przeznaczony dla „wtajemniczonych”, i to tych zdeklarowanych. Profan nie doceni szeregu niuansów, choć bez najmniejszych problemów jestem w stanie sobie wyobrazić uczynienie z tej pozycji prezentu dla młodego czytelnika.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow