Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Richard C. Morais - Podróż na sto stóp

Richard C. Morais - Podróż na sto stóp

Informacje o książce

dots Tytuł : Podróż na sto stóp (The Hundred-Foot Journey)
dots Autor: Richard C. Morais
dots Ilość stron: 312
dots Wydawnictwo: Bellona
dots Rok wydania: 2014
dots Cena: 34,90 PLN
dots Autor recenzji: „Meggie”
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Kolacja w wykwintnej i znanej restauracji to luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Jeśli jednak zasmakuje się dobrej kuchni i atmosfery takiego miejsca, to pewnie trudno o tym zapomnieć. Nie zastanawiamy się nad tym, ile trudu kosztuje wejście na wyżyny takiego biznesu i utrzymanie się na szczycie. Trzeba mieć wielki talent i siłę by cały czas przeć do przodu mimo przeciwności losu, tak jak Hassan Haji, którego losy poznacie w tej książce.

Słyszałam o ekranizacji tej publikacji i między innymi dlatego też postanowiłam się z nią zapoznać. Staram się najpierw poznać treść powieści zanim zobaczę film, aby mieć własne wyobrażenie historii. Czy książka porwała mnie w smakowitą podróż jak to obiecuje tytuł?

„Podróż na sto stóp” to opowieść o życiu, talencie i trudnej drodze do wyznaczenia i spełnienia marzeń Hassana Haji. Chłopiec od najmłodszych lat wykazuje zdolności kulinarne pomagając ojcu i dziadkowi w nowo otwartej restauracji w Mumbaju. Z biegiem lat okazuje się, że w zakresie przyrządzania potraw ma jakby szósty zmysł i potrafi w misterny sposób wydobyć smak potrawy. Wydawać by się mogło, że wszystko rozwija się w dobrym kierunku, interes rodzinny idzie coraz lepiej i zaczynają wybijać się ponad początkową biedę. W pewnym momencie stają w obliczu tragedii i ojciec postanawia opuścić Indie i zacząć wszystko od nowa. Tak rozpoczyna się podróż obfitująca w różne wydarzenia, a każde z nich w inny sposób doświadcza poszczególnych członków rodziny.

Grono bohaterów jest barwne. Czasem wręcz to zderzenie z pogranicza dwóch różnych światów i odmiennych obyczajów. Z jednej strony hałaśliwa, barwnie ubrana, żywo gestykulująca i wysławiająca się rodzina Haji, z drugiej strony przykładowo wyważona, dystyngowana i powściągliwa w okazywaniu uczuć Madame Mallory. Uderza kontrast takich obrazów i czasem niespotykanych porównań autora chociażby ust do wątróbki, czy dania do tyłka niemowlaka.

Richard C


Hassan Haji to postać wzbudzająca emocje, chociaż jego historia wydaje się być nieprawdopodobna. Jego charakter poddawany jest wielu próbom, którym w lepszy lub gorszy sposób stara się sprostać. Z początku nie ma łatwego życia, lecz z wiekiem dzięki pomocy wielu osób i wsparciu rodziny rozwija swój talent z czasem prześcigając mistrza.

Kolejna postać wpisująca się w karty książki i zapadająca w pamięci to Madame Mallory. Starsza kobieta, która dla swojej restauracji poświęciła większość życia. Ekscentryczna, ale równocześnie dystyngowana. W pierwszym momencie wzbudza negatywne emocje, co zmienia się jednak w trakcie czytania, gdy poznajemy motywy jej działania i moment przemiany charakteru.

Postacią nieco przerysowaną wydał mi się Papa Hassana, chociaż możliwe, że wiąże się to z moją niewiedzą w zakresie kultury i obyczajów w Indiach. Może zachowania przedstawione w książce w tym kraju są naturalne, a mi wydają się przekoloryzowane.

Sam pomysł na fabułę jest moim zdaniem ciekawy, chociaż czasem zabrakło rozwinięcia pewnych wątków. Przenosimy się do świata wypełnionego po brzegi niczym kielich smakami i zapachami. Pisarz ukazuje także realia takiego biznesu, rywalizację, czasem wrogość, problemy związane z podatkami czy nieuczciwymi pracownikami, a także walkę o kolejne gwiazdki Michelin dodające prestiżu restauracji i zapewniające jej lepszy byt. Wyróżnienie to może wznieść na wyżyny, ale także zniszczyć. Widać jak na dłoni wiele wylanych łez, potu i życie pełne poświęceń by osiągnąć i utrzymać wyznaczony cel.

Akcja płynie lekko do przodu i obfituje w wiele różnych wątków, chociaż tak jak wspomniałam czasem za mało rozwiniętych. Opisy potraw i ich przygotowania są sugestywne i działają na wyobraźnię, więc dobrze mieć pod ręką jakąś przekąskę podczas czytania, ponieważ można zgłodnieć.

„Podróż na sto stóp” to wysmakowana wyprawa z Indii, przez Anglię aż do Francji obfitująca w oryginalne potrawy i ciekawe wydarzenia. Kolorowa, pełna interesujących postaci wykreowanych w dobrze dobranej scenerii. Opisy są sugestywne i nie nużą, chociaż występuje wiele wtrąceń w obcym języku w większości tłumaczonych w przypisach. Ocena książki w dużej mierze zależała będzie od początkowego nastawienia do niej. Jeśli oczekujecie lekkiej i pozytywnej lektury rozgrywającej się w smakowitej scenerii, to książka się wam spodoba, w przeciwnym wypadku lektura może nie sprostać oczekiwaniom. Na koniec podróży, na deser otrzymujemy przepis na magdalenki, który zamierzam w najbliższym czasie wypróbować.


„Meggie”
E-mail autora: meggie(at)sztab.com
Autor: Meggie


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow