Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Pierdomenico Baccalario - Century. Ognisty pierścień

Pierdomenico Baccalario - Century. Ognisty pierścień

Informacje o książce

dots Tytuł :Century. Ognisty pierścień (Century L’Anello di Fuoco)
dots Autor: Pierdomenico Baccalario
dots Ilość stron: 348
dots Wydawnictwo: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - Inwestycje sp.z o.o.
dots Rok wydania: 2012
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: Michał „Spiderlo” Mazik
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


„Co sto lat ludzkość zostaje poddana próbie. Co sto lat czwórka nastolatków musi podjąć wielkie wyzwanie. Właśnie upływa kolejne sto lat i nadszedł czas, aby wybrać tych, którzy sprostają zadaniu. Historia zaczyna się w Rzymie, Mieście Ognia.”

Powyższy blurb, opublikowany na okładce powieści „Century. Ognisty pierścień” Pierdomenico Baccalario, z pewnością wyjaśnia, w jakim mieście odbywa się akcja powieści i wzbudza „pierwszą” ciekawość, ale po prawdzie nie ujawnia zbyt wiele informacji. Wiadomo, że bohaterowie znaleźli się w okresie przełomowym dla świata i dla nich samych, a przeznaczenie wyciągnęło ku nim swoje macki.

Jeszcze wcześniej potencjalny czytelnik zwróci uwagę na okładkę przedstawiającą skomplikowany i wykonany z dbałością o detale obraz tajemniczej skrzynki (i poważnego jegomościa po drugiej stronie). Grafika daje do zrozumienia, że przygody nastolatków będą najwyższej wagi, a książka obejmuje mistyczne, nieznane zwykłym śmiertelnikom tematy. I faktycznie bohaterowie mają walczyć o losy świata, próbując rozwiązać zagadkę ognistego pierścienia.

Co ciekawe, nastolatkowie są pozornie niezwiązani ze sobą, pochodzą z różnych kultur i środowisk. Do ich spotkania dochodzi w wyniku błędów przy rejestracji w hotelu, przez co muszą (nie jest to taki zły pomysł) zamieszkać w jednym pokoju, pomimo niechęci ze strony opiekunów. Rozważny i racjonalnie myślący Amerykanin Harvey, nieco strachliwy, ale inteligentny Chińczyk Sheng, kreatywna Włoszka Elektra i subtelna Francuzka Mistral to mieszanka wybuchowa. Wszyscy czworo lubią przygody, są pełni szalonych pomysłów i urodzili się…29 lutego. To nie może być przypadek… Wkrótce nieznajomy, mocno przestraszony starzec oddaje Elektrze tajemniczą skrzynkę powtarzając liczbę 29. Czy chodzi tylko o zwykły dzień – 29 grudnia czy o coś jeszcze? Nastolatkowie nie mają okazji się dowiedzieć, gdyż prawdopodobnie niespełna rozumu człowiek zostaje zamordowany. Tak rozpoczyna się pełna niebezpieczeństw i walki o życie przygoda. Okazuje się, że przeznaczeniem nastolatków ma być odnalezienie potężnego artefaktu. Zadanie nie jest łatwe, w szczególności, że sami stali się celem zabójcy.

Century1 192922,1


Tak pokrótce można streścić początek książki. Baccalario nie po raz pierwszy udowadnia, że potrafi pisać dla młodzieży. Akcja książki jest dynamiczna, chociaż nieco liniowa, ale nie pozwala się nudzić. Dorosłych czytelników może nieco razić momentami naiwność bohaterów i nieprawdopodobność sytuacji – jednak dla młodzieży może to być atutem. Nie, żeby byli naiwni – ale dorosłym zwykle brak takiej euforii i pomysłów, na które wpadają nastolatkowie. Widać, że włoski autor dobrze wczuł się w swoje postacie.

Zastanawiający jest również fakt, że bohaterowie przyjmują swój los ze spokojem. Wszak nie każdy może się dowiedzieć znienacka, że ma uratować świat przed zagładą. Okazuje się, że prawda ma głębsze dno. Młodzi bohaterowie zostali „wyselekcjonowani” przez tajemniczą grupę, której również zależy na ochronie ludzkości, póki co wolą jednakże trzymać się na dystans.

Język pisania w „Century. Ognistym pierścieniu” P.D. Baccalario jest sprawny, wiarygodny i powinien być zrozumiały dla młodszych czytelników. Z pewnością autem ksiązki jest interesujące i zachęcające opisanie Rzymu, wraz z całą jego specyfiką. Wieczne miasto ma piękną reprezentacyjną część, cudowne restauracje i jak również ogrom wąskich uliczek, w których łatwo zagubić się. Ma także swoją mroczną stronę – o czym bohaterowie dowiadują się, gdy sami stają się celem ataków.

Podsumowując, „Century. Ognisty pierścień” P.D. Baccalario to interesująca, godna polecenia książka dla młodzieży. Wydaje się, że włoski autor znalazł i wykorzystał prosty przepis na sukces: wrzucił do jednego worka mistycyzm i walkę o losy świata (tudzież Kościoła) podobnie jak Dan Brown, magię przedmiotów i sprawny język rodem z literatury Juliusza Verne’a, siłę wzajemnej przyjaźni jak w „Tańczącym z wilkami” Michaela Blake’a i szybkość akcji podobną jak w książkach sensacyjnych.


Michał „Spiderlo” Mazik
E-mail autora: michalmazik(at)gmail.com
Autor: Spiderlo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow