Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Philip K. Dick - Inna Ziemia

Philip K. Dick - Inna Ziemia

Informacje o książce

dots Tytuł: Inna Ziemia (The Crack in Space)
dots Autorzy: Philip K. Dick
dots Ilość stron: 175
dots Wydawnictwo: Amber
dots Rok wydania: 1999


Rok 2080. Przeludnienie Ziemi skłoniło miliony ludzi pragnących doczekać lepszych czasów do poddania się hibernacji. Teraz coraz częściej podnoszą się głosy domagające się obudzenia śpiących. Nikt nie potrafi jednak powiedzieć, gdzie powinni oni zamieszkać. Kandydat na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych znajduje rozwiązanie, które przekracza ludzką wyobraźnię...

Tymi oto słowami zachęca czytelnika krótki opis fabuły umieszczony na okładce książki. Trzeba przyznać, że notka ta jest dość intrygująca i sprawia, że czytelnik z rozbudzonym zainteresowaniem sięga po książkę. Czy jednak wspomniane zainteresowanie utrzymuje się podczas lektury książki, czy może wręcz odwrotnie? Zanim padnie odpowiedź na to jakże ciekawe pytanie, przyjrzyjmy się bliżej fabule.

Jak już wspomniałem na początku akcja powieści rozgrywa się w roku 2080. Głównym problemem ludzkości jest przeludnienie, przez co ludzie coraz częściej decydują się na hibernację. Powody tych decyzji są różne, jednak najczęściej spotykanym jest, jak to zwykle bywa, bieda. Żyjąc w tych niepewnych czasach ludzie upatrują nadziei w nadchodzących wyborach prezydenckich, bo oto kandydat na prezydenta Jim Briskin w swoim przemówieniu przedstawia plan który może całkowicie zmienić sytuację obywateli.

InnaZiemia 094039,1


O co chodzi? Otóż pewien mechanik naprawiając scuttler (coś jakby skuter, motocykl) odkrywa w nim przejście do alternatywnego świata. Świat ten ma taką samą atmosferę jak Ziemia, a warunki w nim panujące są wymarzone dla człowieka. Jim Briskin dowiedziawszy się o tym planuje zbudzić śpiących i wysłać ich do tej właśnie „innej Ziemi”. Sprawa jednak nie przedstawia się tak prosto. Briskinowi nie pomaga rządzący jeszcze prezydent, a kłody pod nogi rzuca mu także pewien bogaty mutant. Jakby tego było mało nieoczekiwanie pojawia się następny problem. Okazuje się, że alternatywna Ziemia nie jest opuszczona. Szczegółów nie będę zdradzał, aby nie zepsuć wam przyjemności czytania.

No właśnie, ale czy ta przyjemność rzeczywiście jest taka duża? Odpowiem, i tak, i nie. Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia co do tej książki. Już wyjaśniam o co chodzi. Otóż czytając „Inną Ziemię” czytelnik wciąga się w historię opowiedzianą przez autora. Przez dość dużą część lektury zastanawiamy się, czym tak naprawdę jest ten alternatywny świat i jakie kryje tajemnice. Fabułę można by uznać za mocny punkt utworu, gdyby nie końcówka. W moim odczuciu najzwyczajniej w świecie rozczarowuje. Z tego powodu jest mi niezmiernie przykro, gdyż Dick jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Kończąc książkę miałem wrażenie, że coś tu jednak nie gra.

Nie chcę tylko i wyłącznie wypisywać wad książki Dicka. Pora na zalety. Według mnie jedną z nich jest sposób poprowadzenia opowieści. Nie mamy tutaj jednego głównego bohatera. Narrator skupia się na kilku postaciach, co pozwala spojrzeć na opisywane wydarzenia z różnych perspektyw. I tak mamy Jima Briskina, człowieka uczciwego, z zasadami. Ale jest też prezydent Schwarz, człowiek, dla którego liczy się przede wszystkim zachowanie władzy. Można się domyślić, że ich cele będą się diametralnie różnić. Jak widać przedstawia się to wszystko interesująco.

Podsumujmy więc, czy warto sięgnąć po tę książkę? Jeśli tak jak ja lubisz twórczość Dicka, śmiało możesz sięgać po ten utwór. Wciągniesz się w ten świat pesymistycznej, ponurej przyszłości tak charakterystycznej dla amerykańskiego pisarza. Ambitni może odnajdą w książce coś jeszcze, może zwrócą uwagę na problem przeludnienia, jako jedno z zagrożeń przyszłości. Jeśli jednak wolisz literaturę innego typu, nie znajdziesz w „Innej Ziemi” nic, co mogłoby sprawić, że zapamiętasz tę książkę na dłużej. Bo prawdą jest, że Dicka stać na więcej, co pokazał poprzez swoje pozostałe książki.

Książka otrzymuje 7 w dziesięciostopniowej skali wg Chochli.


Kamil „Chochla” Ciszewski
E-mail autora: sypnik(at)o2.pl
Autor: Chochla


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow