Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Paweł Kempczyński - Requiem dla Europy

Paweł Kempczyński - Requiem dla Europy

Informacje o książce

dots Tytuł: Requiem dla Europy
dots Autor: Paweł Kempczyński
dots Gatunek: fantastyka polityczna
dots Wydawca: Wydawnictwo superNOWA
dots Rok wydania: 2007
dots Ilość stron: 402
dots Cena: 31 PLN


„Jesteś biały? Jesteś wykształcony? Jesteś mężczyzną? W poprawnym politycznie świecie nie ma miejsca dla takich jak ty!”

Takie oto niepokojące stwierdzenie wita nas na okładce najnowszej powieści Pawła Kempczyńskiego pt. „Requiem dla Europy”. Książka oferuje więc fantastyczny obraz świata. Sam autor zaś fantastyką interesuje się od młodzieńczych lat. W swoim życiu zajmował się wieloma rzeczami od zamiatania ulic po pełnienie urzędu w państwie. Paweł interesuje się właściwie wszystkim poza dziedzinami paranaukowymi. W powieści znajdziemy więc wiele opisów przeróżnych zagadnień związanych chociażby z biologią, fizyką czy też lotnictwem. Kempczyński jest też stałym współpracownikiem pism „Ciemna” oraz „Wprost i Kultura”. Z szeroko pojętym pisarstwem miał więc już wcześniej do czynienia. To widać.

„Katolik, protestant, ateista – nieważne. Jak śmiertelnie przerażony szczur przemykasz się ulicami Berlina, Londynu czy Warszawy. W Europie XXI wieku rytm życia wyznaczają zawodzenia muezinów. Zachodnia cywilizacja gnije i upada – to efekt wprowadzenia przez zwycięskie feministki Wielkiego Planu Zrównania Szans.”

Po tym krótkim opisie od razu powinniśmy być więc przygotowani na coś odmiennego. I tak też jest w rzeczywistości. Świat przedstawiony w książce różni się bardzo od naszego. Chociaż akcja powieści rozgrywa się Berlinie XXI wieku, jest to Berlin zupełnie inny niż ten dobrze nam znany. Wszystko przez rząd feministek, który objąwszy władzę doszczętnie zniszczył całą Europę. Przez to na Starym Kontynencie większością narodową na pewno nie są Europejczycy. Większość mieszkających tu ludzi zastąpiona została muzułmanami. Ci zaś terroryzują rdzennych mieszkańców i niszczą wszystkie dorobki ich kultury.

„Metropolie zamieniają się w slumsy, którymi rządzą gangi imigrantów z Trzeciego Świata. Sądy sprawuje Wielka Mądra Bawolica, a standardowy wyrok dla autochtona to dziesięć lat obozu resocjalizacyjnego i dwadzieścia mlecznych krów grzywny – dziesięć dla Mądrej Bawolicy i dziesięć dla szlachetnych synów pustyni.”

Wielka Matka (przywódczyni rządu) wprowadziła w życie Wielki Plan Zrównania Szans. Ma on na celu wyrównanie poziomu egzystencji w Europie oraz krajach mniej rozwiniętych. Cała Afryka, Azja Mniejsza, Bliski i Daleki Wschód przywędrowały do Europy w celu osiedlenia się na nowych ziemiach. Przybysze dostają tak wysokie zasiłki, żeby nie musieli robić nic poza dalszym rozmnażaniem się. Spoglądają z pogardą na dotychczasowych mieszkańców, a zwłaszcza na mężczyzn. Mężczyźni bowiem są wcielonym złem, winnym wszystkiemu co działo się do tej pory. To oni wszczynali niepotrzebne wojny i gwałcili swoje niewinne małżonki. Ale teraz kobiety, odpłacają się wszystkim z nawiązką. I nawet sobie nie wyobrażacie jakie potrafią być paskudne i wredne (oczywiście tylko w książce;)).

Pawel Kempczynski   Requiem dla Europy 183012,1


„Kapitan Hubert Jugenmann przez wiele lat z narażeniem życia dostarczał pomoc humanitarną do najuboższych, dotkniętych kataklizmami rejonów świata. Jest pasjonatem latania i znakomitym pilotem, ale w Nowej Europie traktuje się go jak nieuleczalnie chorą męską szowinistyczną świnię. Ma wybór: zdechnąć z głodu lub nosić lektykę murzyńskiego kacyka.”

Główny bohater, Hubert Jugenmann, jak sami widzicie nie ma łatwego życia. Poznajemy go jako typowego z tubylców skazanych na zagładę. Dzień rozpoczyna się podle, a później może być już tylko gorzej. Trzymając się ostatnich resztek nadziei Hubert wybiera się na przesłuchanie do komisji, która zadecydować ma czy były lotnik kiedykolwiek jeszcze wzbije się w przestworza. Podróż na komisję zaś to droga przez piekło, które Jugenmann postanawia jednak pokonać. Czy warto było ryzykować życiem, wychodząc na ulicę i czy ziszczą się jego nadzieje, musicie już sprawdzić sami.

A możecie mi wierzyć, sprawdzanie powinno być bardzo przyjemne i wciągające. Powieść potrafi sprawić, że czas mija znacznie szybciej niż mogłoby się wydawać. Co prawda czas ten nie będzie mijać w zupełnej ciszy. Nie sposób bowiem powstrzymywać wybuchów śmiechu, spowodowanych przezabawnymi, często nawet absurdalnymi sytuacjami. Podczas lektury natkniemy się na całe stada śmiesznych sytuacji, ale pojawiają się również chwile grozy, smutku i zwątpienia. Książka budzi więc całą gamę ludzkich emocji. A jest to tylko jedna z wielu jej zalet. Kolejną bowiem jest język jakim posługuje się Paweł Kempczyński. Gdy trzeba jest łagodny w opisywaniu otoczenia, gdy zaś dochodzi do słownych starć nie brakuje w nim wulgarności. Dodaje to sporo do świetnego klimatu powieści. Gdybyśmy sami znaleźli się w skórze Huberta, na nasze usta cisnęły by się pewnie i bogatsze wiązanki;).

Kolejną zasługą autora jest również wrażenie „nie tak do końca” fantastycznego świata. Oczywiście wszystko dzieje się w Berlinie, ale cała absurdalna sytuacja polityczna i jej następstwa opisane są tak dokładnie, że prawie moglibyśmy uwierzyć iż są prawdziwe. Co prawda później pojawia się elementów fantastycznych trochę więcej ale któż wie, co może nas czekać za kilkadziesiąt lat? Jeśli więc chcecie poznać jeden z czarnych scenariuszów przyszłości musicie sięgnąć po najnowszą powieść Pawła Kempczyńskiego. Naprawdę warto! Musicie się jednak spieszyć bo nad Europą rozbrzmiewa już pożegnalne Requiem!

PS. Ja mam oczywiście nadzieję, że ten karykaturalny obraz rzeczywistości nigdy nie stanie się tym prawdziwym;).


Tigikamil
E-mail autora: tigikamil(at)sztab.com
Autor: Tigikamil


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow