Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Paul S. Kemp - Wojna Pajęczej Królowej. Księga VI. Zmartwychwstanie

Paul S. Kemp - Wojna Pajęczej Królowej. Księga VI. Zmartwychwstanie

Informacje o książce

dots Tytuł : Wojna Pajęczej Królowej. Księga VI. Zmartwychwstanie (War of the Spider Queen. Resurrection)
dots Autor: Paul S. Kemp
dots Ilość stron: 400
dots Wydawnictwo: ISA
dots Rok wydania: 2006
dots Cena: 29,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 55/100


Danifae Yauntyrr, była branka domu Melarn, zaszła już za daleko, żeby móc się wycofać. Po latach niewoli odzyskała wolność, ale chce się jeszcze zemścić. Choć jej moc i ambicje wzrosły, musi zabić Halisstrę Melarn. Ale jak, skoro wraz z Quenthel i Pharaunem znalazła się w sercu nowego władztwa Lolth, piekielnego świata pełnego demonicznych pająków pożerających się nawzajem i gotowych pożreć każdego, kto okaże się na tyle głupi, żeby stanąć im na drodze – nawet wybrankę Lolth.

Halisstra przybyła do Pajęczych Otchłani z zupełnie inną misją. W dłoniach dzierży Księżycowe Ostrze, miecz, który pozwoli jej zabić samą Pajęczą Królową pod warunkiem, że odnajdzie ją, zanim Lolth ukończy swe tajemnicze Zmartwychwstanie.

Wojna Pajęczej Królowej dobiega końca.


Każda historia ma swój kres, czasami szybszy, budzący wręcz uczucie niedosytu, czasami zaś tak odległy, iż wypatrywany z wytęsknieniem, traktowany jako wręcz ulgę w cierpieniu. Czasami jednak bywa i tak, że dopiero zakończenie rodzi ból. Zadanie zakończenie cyklu „Wojny Pajęczej Królowej” przypadło Paulowi S. Kempowi.

WojnPajKr6 161633,1


Już przy okazji recenzji poprzedniej odsłony wyraziłem przekonanie, iż jej autorowi wystarczyłoby ledwo dwadzieścia stron dla godnego zwieńczenia opowieści. Stało się jednak inaczej, co oznaczało dla Kempa zawieszenie poprzeczki bardzo wysoko.

Autor wykazał się przyzwoitym warsztatem, lecz od razu należy zaznaczyć, iż nie obeszło się bez wprowadzenia zupełnie nowych postaci, nieco ułatwiających snucie nowych wątków. Co więcej, konieczne stało się odstąpienie od pewnych, jak się zdawało, konceptów fabularnych, co je niejako z mocą wsteczną uczyniło nieco zbędnymi jeśli wręcz niezrozumiałymi.

Niestety, Kemp okazał się nie być osobą wolną od pewnych tyleż spektakularnych, co wręcz prymitywnych ciągot ku nawet nie grotesce, co wręcz makabrze. Efekt niejednokrotnie jest po prostu kiczowaty i przez tą kiczowatość śmieszny. Co gorsza, nie służy do sensowności opowieści.

„Zmartwychwstanie” jest najsłabszą częścią serii, co nie powinno mieć miejsca w przypadku zwieńczenia. Nie jest to wina wyłącznie pisarza, który stanął w obliczu swoistej misji niemożliwej, ale swoją cegiełkę niewątpliwie dołożył on do tego negatywnego efektu. Szkoda.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow