Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Olga Tokarczuk - Podróż ludzi Księgi

Olga Tokarczuk - Podróż ludzi Księgi

Informacje o książce

dots Tytuł : Podróż ludzi Księgi
dots Autor: Olga Tokarczuk
dots Ilość stron: 216
dots Wydawnictwo: W.A.B.
dots Rok wydania: 1998
dots Cena: 30 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Jest to opowieść o niezwykłej wyprawie, zaplanowanej przez tajemnicze Bractwo w celu odnalezienia Księgi napisanej przez Boga. Ma ona zawierać nie tylko wszystkie mądrości świata, ale także posiadać cudowną moc. W podróż do ukrytego w górach starego klasztoru wyruszają: niemowa Gauche, porzucona właśnie utrzymanka bogatego panicza - Weronika, oraz Markiz, jedyny wtajemniczony w tym gronie. Czy Księga naprawdę istnieje? Czy zdołają ją odszukać? Czy potrafią odczytać zawarte w niej mądrości i odnaleźć szczęście?

Wątek podróży towarzyszy literaturze od stuleci – dość wskazać na opis losów Odysa, których odbicie można odnaleźć w dziełach ze wszystkich epok. Również więc i Olga Tokarczuk postanowiła sięgnąć do tego zagadnienia, nieco przemieszać z lubianą przez siebie (czego dowiodły późniejsze „Księgi Jakubowe”) problematyka quasi-kabalistyczną, przyprawić odrobiną historii, i danie gotowe!

Akcja rzeczonej powieści rozgrywa się pod koniec XVII wieku, który nielicznemu gronu praprzodków masonerii – acz o bardziej religijnych korzeniach – jawi się jako epoka uspokojenia i wytchnienia od wstrząsów, umożliwiająca udanie się na poszukiwanie ichniejszego Graala, w postaci praprzodkini Biblii, księgi stworzonej nie pod Boskim natchnieniem, lecz wprost wywodzącej się od Istoty Najwyższej.

Olga Tokarczuk   Podroz ludzi Ksiegi 212840,1


Teoretycznie nie powinna być to podróż odległa, li tylko w Pireneje, które z paryskiej perspektywy nie jawią się jako terra australis, niemniej już od samego początku wydarzenia zdają się sprzęgać przeciwko głównym postaciom. Szybko odkrywają one, że los sobie drwi z ich oczekiwań i planów, zestawiając ze sobą tragedie całych społeczności (wygnanie hugenotów) oraz jednostek (przeniewierstwo narzeczonego).

W istocie więc cel główny szybko niknie postaciom z ich losów, zaczynają się one rozkoszować danymi im chwilami, odkrywając tyleż ich bogactwo, co i ulotność w obliczu wieczności śmierci. Cóż więc stanowi o naturze świata – wieczny ruch czy też wieczysty bezwład?

Olga Tokarczuk stroni od prostych odpowiedzi, ba, jakichkolwiek absolutów, nawet jeśli miałyby stanowić one jednoznaczne ustosunkowanie się wobec jakiegokolwiek pytania. „Podróż ludzi Księgi” to w istocie powieść alegoryczna, nadwiślańska wariacja na temat realizmu magicznego.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow