Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Nora K. Jemisin - Kamienne niebo

Nora K. Jemisin - Kamienne niebo

Informacje o książce

dots Tytuł : Kamienne niebo (Stone Sky)
dots Autor: Nora K. Jemisin
dots Cykl: Pęknięta Ziemia (Broken Earth)
dots Ilość stron: 384
dots Wydawnictwo: SQN
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 39,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Księżyc wkrótce powróci. Czy przyniesie ze sobą zagładę?

Essun przejęła moc Alabastra Dziesięciopierściennika. Dzięki niej zamierza odnaleźć swoją córkę Nassun i sprawić, by świat stał się przyjazny młodym górotworom.

Dla Nassun jest już jednak za późno. Widziała zło świata i przyjmuje to, w co jej matka nigdy nie chciała uwierzyć: że pewnych rzeczy nie da się naprawić. Można je tylko ostatecznie zniszczyć.


Nora K. Jemisin publikując „Kamienne niebo” nie tylko musiała sprostać oczekiwaniom czytelników czy krytyków, lecz również… statystyków, zafrapowanych, czy uda się jej zdobyć po raz trzeci z rzędu bardzo prestiżową nagrodę Hugo za najlepszą powieść roku. Czy treść ją ku temu predestynowała?

Już na wstępie wypada zauważyć, iż autorka pozwoliła sobie na szereg śmiałych zabiegów, które były co prawda już wcześniej w mniejszym bądź większym stopniu co najmniej sygnalizowane, teraz jednak urastając do fundamentu konstrukcji powieści. Nade wszystko różnicuje ona narracje, przyjmując tyleż perspektywę pierwszo- czy trzecioosobową, nie porzucając również obecnej wcześniej mocno nietypowej, trochę wręcz kłopotliwej narracji drugoosobowej.

Nora K


Amerykańska pisarka zdecydowała się również na dokonywanie wolt chronologicznych. Są one co prawda dość czytelne, odbiorca ani przez moment nie waha się co do kolejności perspektyw, głębokość retrospekcji jest bowiem kolosalna, niemniej jest to zupełna nowalijka, całkiem sprawnie zresztą przeprowadzona.

Inna rzecz, że przemieszanie konwencji fantasy oraz science fiction nie do końca okazało się udane. Momentami bowiem pewna „ezoteryka” tyleż fabuły, co jej języka wzbudza wątpliwości, czy aby nie stanowi w istocie pełnego elokwencji bełkotu. Wrażenie to znika po gruntownej analizie, gdyż nie jest to książka na mało intensywne podejścia.

Autorka w istocie może się pochwalić potrójną koroną, „Kamienne niebo” również doczekało się najwyższych honorów. Stanowi ono dowód (kolejny), iż literatura fantastyczna ma się dobrze nie tylko pod względem wyników sprzedaży, lecz również jakości artystycznej. Kto zdołał dotrwać do ostatniej odsłony trylogii, nie poczuje się nią rozczarowany.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow