Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Neal Stephenson - Zamieć

Neal Stephenson - Zamieć

Informacje o książce

dots Tytuł : Zamieć (Snow crash)
dots Autor: Neal Stephenson
dots Ilość stron: 448
dots Wydawnictwo: ISA
dots Rok wydania: 2007
dots Cena: 49,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Informatykę zwykliśmy traktować w kategoriach „nauki o komputerach”, przy czym raczej mając na myśli urządzenia (hardware) niźli sposób ich działania (software), choć czasami społeczeństwo skłonne jest pójść na „kompromis” oczekując od zakładowego informatyka biegłości w obu tych sferach, nie dostrzegając pomiędzy nimi jakiejkolwiek granicy. Podobnie rzecz się ma z językoznawstwem – przyjmuje się, że obce języki po prostu istnieją i trzeba je pamięciowo opanować, z rzadka jednak zwykło się zadawać pytania o przyczyny tego rozdziału – i ewentualnej odwracalności procesu, który ku temu doprowadził. A właśnie tym zagadnieniom poświęcona jest „Zamieć” Neala Stephensona.

Akcja przedmiotowej powieści rozgrywa się w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku, które jednak ze współczesnej perspektywy należy oceniać w kategoriach alternatywnej rzeczywistości. Doszło bowiem do zapaści instytucji państwa (amerykańskiego), a jako że natura nie znosi próżni, na jego miejscu powstał szereg mikropaństewek, dość groteskowych, raczej bez autentycznych pretensji wobec realizmu.

Szereg przewidywań autora może się obecnie wydawać przebrzmiała, ale nie można mu chociażby odmówić wizjonerstwa – taki Metawers wciąż nie jest bowiem wykluczony z uwagi na potencjał urządzeń rzeczywistości wirtualnej, choć wobec rozwoju Internetu raczej przybrałby nieco odmienny kształt. Podobnie osoba (a właściwie program) Bibliotekarza – czyli swego rodzaju mówiącej Wikipedii jest już bliski realizacji.

Neal Stephenson   Zamiec 102139,1


Autor snuje opowieść w typowy dla siebie sposób, czasami rażący dłużyznami dla czytelnika nastawionego na akcję, fascynujący zaś dla domorosłych erudytów i miłośników „ogrodów rzeczy”. Nie sposób nie docenić iście brytyjskiej u tego amerykańskiego twórcy flegmy w snuciu narracji, rojącej się od zaskakujących wydarzeń bądź błyskotliwych żartów, podawanych w jednostajnej tonacji i kadencji właściwej dla prezentera wiadomości stacji BBC.

Nadto warto podkreślić ogrom wiedzy pisarza leżący u podstaw opowiadanej przez niego historii. Reprezentuje on ten szacowny rodzaj twórców literatury sci-fi, którzy piszą o tematach przez siebie zgłębionych w stopniu ponadprzeciętnym, stroniąc od prostych kliszy i konwenansów, a ceniących sobie niuanse.

„Zamieć” to pozycja dość problematyczna, jawiąca się jako pastisz z pretensjami wobec powagi. Dość łatwo ocenić ją w kategoriach grafomańskiego nieporozumienia, w istocie jest to jednak klejnot, może niezaliczający się do najszlachetniejszych spośród kamieni, daleki jednak od statusu literackiego zagrodowego błękitnokrwistego.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow