Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Matti Yrjänä Joensuu - Harjunpää i kapłan zła

Matti Yrjänä Joensuu - Harjunpää i kapłan zła

Informacje o książce

dots Tytuł: Harjunpää i kapłan zła (Harjunpää ja pahan pappi)
dots Autor: Matti Yrjänä Joensuu
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: Kojro
dots Rok wydania: 2005
dots Cena: 35,00 PLN


Literatura obcojęzyczna dla przeciętnego Polaka kojarzy się z tomiszczami zapełnionymi słowami nowożytnego lingua franca, ewentualnie z językiem naszych zachodnich bądź też wschodnich sąsiadów. Nic w tym dziwnego, bowiem dominacja języka angielskiego w dyplomacji, nauce, a także sztuce jest oczywista. Mało jest również okazji zapoznać się z literaturą spoza kręgu kultury anglosaskiej. Istnieją na szczęście wydawnictwa, starające sie zapełnić pewną lukę na naszym rodzimym rynku wydawniczym.

Jedną z takich instytucji jest wydawnictwo Kojro specjalizujące się w literaturze fińskiej, która pomimo swojej „egzotyki” jest bardzo atrakcyjna dla polskiego czytelnika. Dobrym przykładem ambitnej beletrystyki rodem z Północy jest twórczość Mattiego Yrjänä Joensuu, szczególnie zaś powieść „Harjunpää i kapłan zła”.

Joensuu jest wysoko ocenianym przez krytyków autorem powieści kryminalnych. Jest bardzo popularny również poza granicami rodzimej Finlandii. Jego ksiązki doczekały sie licznych przekładów, w tym na języki: angielski, czeski, duński, estoński, francuski, holenderski, niemiecki, norweski, polski (książka tu recenzowana jest pierwszą powieścią przetłumaczoną na nasz język), rosyjski, szwedzki, węgierski i włoski. Fin to laureat wielu nagród literackich, w tym Wielkiej Nagrody Szwedzkiej Akademii Powieści Kryminalnych. Swój sukces Joensuu zawdzięcza doświadczeniu emerytowanego policjanta.

Fin kaplan zla 185233,1


Akcja powieści rozgrywa się we współczesnych Helsinkach. Poznajemy tam dwóch głównych bohaterów: policjanta Tima Harjunpää oraz pisarza Mikka Moisio. Pierwszy prowadzi śledztwo dążące do wyjaśnienia zagadkowych przypadków śmierci w metrze. Drugi z powodu problemów rodzinnych przeżywa twórczą pustkę ledwo wiążąc koniec z końcem. Łączy ich tajemniczy morderca (tytułowy kapłan zła), przybysz z innego wymiaru, próbujący poprzez śmierć plugawych ludzi zjednać się ze swą ekspansywną boginią. Główni bohaterowie stają się dla niego niezwykle ważnymi elementami rytuału. Jeden stanowi dla niego zagrożenie (przeszkoda, czy też próba zesłana mu przez boginię), drugi jest idealną ofiarą mogąca przebłagać bóstwo. A Gnom (tak zwie się owy przybysz) będzie używał wszelkich środków, aby osiągnąć cel. Najbliżsi zarówno Harjunpy jak Moisia są w wielkim niebezpieczeństwie.

Powieść pomimo pozornie prostej fabuły jest skonstruowana nowatorsko, porusza tematy nie tylko czysto kryminalistyczne, ale również problemy społeczne. Patologie takie jak alkoholizm, przemoc w rodzinie, osamotnienie młodych ludzi oraz bezradność jednostki wobec zagrożeń współczesnego świata są bardzo istotnym tłem całej książki i jednym z głównych motywów twórczości Joensuu. Na swój swoisty sposób autor ukazuje kontrast Finlandii, kraju w którym zarówno wskaźnik zadowolenia z życia, jak i samobójstw wśród młodych ludzi jest najwyższy w Europie.

Z czystym sumieniem mogę polecić „Harjunpää i kapłan zła” zarówno zagorzałym czytelnikom kryminałów, jak i tym, którzy nigdy nie zagłębiali się w tego typu książki. Narodowość autora pozwala nam na poszerzenia horyzontów czytelniczych i poznanie punktów widzenia spoza kręgu anglosaskiego.


Michał „Regis” Bonk
E-mail autora: radagast90(at)o2.pl
Autor: Regis


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow