Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Marlon James - Krótka Historia siedmiu zabójstw

Marlon James - Krótka historia siedmiu zabójstw

Informacje o książce

dots Tytuł : Krótka historia siedmiu zabójstw (A Brief History of Seven Killings: A Novel)
dots Autor: Marlon James
dots Ilość stron: 752
dots Wydawnictwo: Literackie
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 59,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Jamajka, rok 1976. Siedmiu uzbrojonych w karabiny maszynowe gangsterów szturmuje dom Boba Marley’a. Gwiazda reggae przeżyje, ale napastnicy nigdy nie zostaną pojmani…

Jamajka posiada jeden z lepszych działów marketingowych na świecie – kraj ten kojarzy się z karaibskim słońcem, uśmiechniętymi ludźmi o atletycznej, wręcz sprinterskiej budowie ciała oraz przyjaznemu, choć nieco dziwacznemu nastawieniu wobec wszystkich dokoła znajdującym odzwierciedlenie w muzyce reggae, rastafarianizmie, gandzi oraz dredach. Tymczasem rodowity Jamajczyk w osobie Marlona Jamesa przekonuje, iż nic bardziej mylnego.

Akcja przedmiotowej powieści rozgrywa się na przeciągu dwóch dekad, choć jej przeważająca część ogranicza się do znacznie węższego fragmentu końcówki lat siedemdziesiątych (czy też właściwie osiemdziesiątych, jeśli uszanować reguły matematyki) minionego wieku. Co więcej, uwaga autora ogranicza się niemal wyłącznie do terenu stołecznego miasta Kingston, a i w tym przypadku jedynie do przedmieść. Przedmiotowej pozycji nie cechuje w żadnym razie przekrojowość, autor w ogóle nie stawia sobie takiego celu, niemniej trudno jednak ją traktować jako pozycję poświęconą epizodycznemu wycinkowi rzeczywistości, zupełnie niereprezentatywnego dla pozostałej części.

Marlon James   Krotka historia siedmiu zabojstw 070154,1


Już od pierwszych stron czytelnik ma do czynienia z przemocą, wulgaryzmami i seksem, w ich zdecydowanie nieatrakcyjnym, wręcz rynsztokowo-pornograficznym wariancie. Momentami można odnieść wrażenie, iż pisarz czerpie jakąś dewiacyjną przyjemność z nurzania się w tym szlamie, znacznie częściej jednak zabiegi te realnie służą odtworzeniu specyficznej atmosfery miejsca, w którym zdecydowanie nie chciałoby się przebywać.

Szkoda tylko, że czasami ta malowniczość opisów prowadzi do pewnego zaniedbania wartkości biegu fabuły – szereg scen sprawia wrażenie właściwie zbędnych, zwłaszcza z perspektywy zakończenia, inne z kolei rodzą uczucie déjà vu – nie są to częste chwile, jednak staranność warsztatowa autora czasami sprawia wrażenie zbyt intensywnej.

„Krótka historia siedmiu zabójstw” to pozycja zdecydowanie niebanalna, acz również kategorycznie adresowana nie do każdego. Po jej lekturze czytelnik niekoniecznie będzie postrzegał siebie samego jako lepszego człowieka, acz zdolnego do nieco bardziej realistycznego – czy też cynicznego – uporania się z jednym z mitów współczesnej popkultury.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow