Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Marek Baraniecki - Głowa Kasandry

Marek Baraniecki - Głowa Kasandry

Informacje o książce

dots Tytuł: Głowa Kasandry
dots Autor: Marek Baraniecki
dots Ilość stron: 300
dots Wydawnictwo: SuperNOWA
dots Cena: 29,50 PLN


„Postawiłem cię pośrodku świata, abyś tym łatwiej mógł spoglądać wokół siebie i widzieć to, co jest. Stworzyłem cię jako istotę ani niebiańską, ani ziemską(…), abyś mógł samego siebie rzeźbić i przezwyciężać.”

Marek Baraniecki, z wykształcenia inżynier środowiska, zadebiutował w 1983 roku opowiadaniem „Karlgoro, godz. 18.00”. W 1984 roku zrezygnował z pracy zawodowej na rzecz pisania i rok później wydał opowiadanie „Głowa Kasandry”, które zdobyło nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Miałam przyjemność zapoznania się z poprawioną i uzupełnioną wersją zbioru, w którym zawarte są te, jak i nowe utwory autora, uznanego za jednego z najwybitniejszych twórców apokaliptycznej fantastyki.

Bohaterem tytułowego opowiadania jest Teodor Hornic – człowiek w średnim wieku, żołnierz, jeden z nielicznych, którzy przetrwali wojnę atomową. Jego życie wypełnia poszukiwanie i neutralizowanie pozostałych głowic jądrowych, będących ciągłym zagrożeniem. Lecz jego myśli wypełnia jedno – Kasandra – najniebezpieczniejszy pocisk, zdolny zetrzeć z powierzchni Ziemi wszelkie życie. Autor chyba nie przez przypadek nadał jej taką nazwę. Kim bowiem była legendarna Kasandra? Otóż była jasnowidzem, przepowiedziała przegraną, której przyczyną będzie koń trojański. Hornic dopina swego, znajduje Kasandrę, staje oko w oko z niesamowitą techniką i inteligencją, za jej pośrednictwem staje się Stwórcą – bo oto właśnie w jego rękach spoczywa los świata, to on zadecyduje, czy ludzkość zasługuje na drugą szansę.

Marek Baraniecki   Glowa Kasandry 220317,1


„Głowa Kasandry” jest najdłuższym ale nie jedynym opowiadanie w zbiorze, pozostałe, utrzymane w podobnej konwencji, również zasługują na kilka słów. Wszystkie mają cechę wspólną – świat w jakim się rozgrywają – niewyobrażalne techniki, niezwykłe dla nas plany i projekty, dla bohaterów codziennością są loty kosmiczne, systemy sterowania ludzką psychiką, niesamowite maszyny. Jednak nie to jest najważniejszym elementem, Baraniecki skupia się na człowieku, jego postrzeganiu świata, emocjach i psychice, pokazuje jak ważna jest zwykła dla nas myśl, ile może zdziałać, w jaki sposób wpłynąć na całą historię świata. Stawia tezę, że wszelkie zdarzenia jakie mają miejsce, są jednakowo ważne, tylko my wartościujemy je według własnej hierarchii. Muszę przyznać, że to i wiele innych stwierdzeń z książki zmusiło mnie do rozważań nad sobą jako człowiekiem. I chyba takie było zamierzenie autora. Nie stworzył on kolejnej nudnej i przewidywalnej sensacji sci–fi, lecz dzieło o ludzkiej psychice, rozprawę zarazem moralną, religijną, filozoficzną i psychologiczną. Stawia pytania o ludzką wiarę, system wartości, zakres kompetencji człowieka w decydowaniu o losach ludzkości. Każe czytelnikowi zastanowić się nad tym, jacy naprawdę jesteśmy.

„Głowa Kasandry”, jest pierwszą od dłuższego czasu książką, która mnie poruszyła. Niezwykła analiza człowieka, jego zachowań, myśli, uczuć które nim kierują, to niezwykły atrybut tej pozycji a pytania w niej stawiane są warte rozważenia. Przechodząc przez kolejne karty będziecie zagłębiać się nie tyle w fabułę co w samych siebie. Dla mnie to niekwestionowane mistrzostwo.


Karolina „Villemo” Ziółkowska
E-mail autora: karolina_ziolkowska1(at)o2.pl
Autor: Villemo


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow