Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Marcin Sergiusz Przybyłek - Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw

Marcin Sergiusz Przybyłek - Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw

Informacje o książce

dots Tytuł : Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw
dots Autor: Marcin Sergiusz Przybyłek
dots Ilość stron: 408
dots Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 37,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 60/100


Rok 2199. Rozwój świata przyspiesza. W sieci pojawiają się wirusy, których celem stają się zoeneci. Ataki są tak gwałtowne, że Torkil Aymore wraz z przyjaciółmi postanawiają zbadać sprawę. Nie wiedzą, że wkraczają na arenę międzykorporacyjnych zmagań, gdzie rozwikłanie jednej zagadki postawi ich przed kurtyną, za którą kryje się następna tajemnica… Kto stoi za atakami w sieci? Rządy? Firmy farmaceutyczne? Zoenet Labs? Kto na tym skorzysta? Jaki związek z cyfrowym pandemonium mają działania transportowego potentata Mobillenium? A może splot tych wszystkich wydarzeń jest wynikiem przypadku?

Od co najmniej kilkunastu lat – choć nie zdziwiłbym się, gdyby wynik ten można było podwoić – w miejskim slangu coniektórych zakątków świata pojawiło się określenie tzw. no-life’ów, czyli osób, które prawdziwe zaangażowanie zwykły wykazywać w światach oderwanych od znanej nam (szarej) rzeczywistości – sesjach gier fabularnych czy przy takich czy innych grach wideo – codzienność traktując tylko w kategoriach przymusu, miejsca pozyskiwania środków na realizację prawdziwej pasji. Tego rodzaju postawę wciąż się traktuje w kategoriach aberracji – może i słusznie - Marcin Przybyłek postanowił jednak przed czytelnikami roztoczyć wizję świata, w którym uparte skupienie na materialnym uniwersum jest zachowaniem niestandardowym.

„Granica rzeczywistości” okazała się pozycją bardzo przeciętną, stanowiącą kolaż mniej czy bardziej zgranych pomysłów, stanowczo przesolonych samozachwytem autora nad własną zdolnością zgrabnego posługiwania się słowem. Na tym tle druga książka cyklu jawi się jako wręcz zaskakująco odmienna. Nade wszystko nie jest ona „tylko” antologią opowiadań, lecz już spójną powieścią, snującą wątki bardziej ze sobą powiązane, choć niekoniecznie natychmiast.

Marcin Sergiusz Przybylek   Gamedec


Nie oznacza to bynajmniej, że jest to pozycja wolna od wad wieku młodzieńczego (a właściwie nastoletniego) poprzedniczki – autorowi zdarza się popadać w patos o refluksyjnym natężeniu, niektóre jego żarty są wymuszone, wątki „uczuciowe” zaś nawet nie pretensjonalne, co po prostu tanie. Częstotliwość tego rodzaju wad i słabostek jest jednak odczuwalnie niższa.

Nade wszystko autor zdobywa się na nieco szersze spojrzenie, wychodzi poza tanie gadżeciartswo i zdobywa się na pewną refleksję o charakterze filozoficznym. Nie stawia go to obok Lema czy Dukaja, ale momentami – przy czym liczba mnoga nie ma tu charakteru przypadkowego – udaje mu się zasiać w czytelniku konieczność rozważenia takiego czy innego tematu.

„Sprzedawcy lokomotyw” jawią się jako całkiem udana praca licencjacka na tle szkolnej rozprawki w postaci „Granicy rzeczywistości”. Książka ta pozwala uwierzyć, że cykl o gierczanym detektywie ma przed sobą przyszłość, i bynajmniej nie jest ona mroczna, przynajmniej nie dla czytelnika.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow