Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Maja Lunde - Błękit

Maja Lunde - Błękit

Informacje o książce

dots Tytuł : Błękit (Blå)
dots Autor: Maja Lunde
dots Ilość stron: 432
dots Wydawnictwo: Literackie
dots Rok wydania: 2018
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Zachodnia Norwegia, rok 2017. Siedemdziesięcioletnia Signe przybywa w rodzinne strony. Powracają bolesne wspomnienia o Magnusie, niespełnionej miłości, straconym dziecku… Nie ma już śladu po wzgórzach, rzece Breio i wodospadach Dwie Siostry, o których przetrwanie walczyła jako nastolatka. Dziką naturę okiełznano i wykorzystano do napędzania elektrowni wodnej. Pozostał tylko lodowiec. Ale i jego zwolennicy postępu postanowili przekuć w kostki lodu do drinków. Signe przyjeżdża, by podjąć z nimi ostatnią, nierówną walkę. Jej orężem jest Błękit – jacht, który otrzymała od ojca na osiemnaste urodziny...

Południe Francji, rok 2041. Panująca w Europie susza prowadzi do wojen i wyniszcza kontynent. Kolejne połacie lądu trawi pożar. David ucieka w ostatniej chwili, wraz z jedenastoletnią córką Lou. Lecz nawet obóz dla uchodźców nie jest już bezpieczną przystanią. Przemierzając wyludnioną okolicę, David i Lou w jednym z opuszczonych domów postanawiają zaczekać na koniec lub cud. Odnaleziona w ogrodzie żaglówka ma być ich arką, gdy w końcu spadnie deszcz…


Ekologia stała się współcześnie modna, podobnie jak wyśmiewanie jej, deprecjonowanie, inkryminowanie jej piewcom czysto pekuniarnych motywacji. Większość ludzi generalnie prezentuje jednak stanowisko rozpropagowane przez jednego z byłych prezydentów Najjaśniejszych, będąc „za a nawet przeciw”. Poniekąd właśnie takim osobom i postawom poświęcona jest kolejna po „Historii pszczół” książka autorstwa Mai Lunde.

Maja Lunde   Blekit 142528,1


Tytułowy „Błękit” to nazwa statku – czy też jachtu – łączącego wydarzenia z dwóch różnych epok. Tym razem jednak są one sobie znacznie bliższe, właściwie dzieli je tylko jedno pokolenie, przy czym jedna z nich to dobrze znana nam codzienność, druga zaś to nieodległa, teoretycznie wyobrażalna przyszłość.

Jednakże tytuł jest wieloznaczny, gdyż jednocześnie odnosi się on do wody (pitnej) i jej kurczących się światowych rezerwuarów, zawłaszczanych przez przemysł i rabunkową gospodarkę. Autorka stawia tezę – wszak już weryfikowaną przez rzeczywistość na Bliskim Wschodzie (vide Wzgórza Golan) – że przyszłe wojny toczyć się będą nade wszystko o ten płyn a nie ropę naftową czy inne surowce.

Norweska pisarka stara się jednak nie być nachalna, równie dobrze jej powieść można uznać za obyczajową (z elementami fantastyki), częściowo nawet romans. Jakkolwiek nie kryje ona swych sympatii, stara się jednak przedstawić sposób myślenia wszystkich zaangażowanych stron, nieco w kategoriach zbiorowego wyrzutu – i rachunku sumienia.

„Błękit” to powieść zaangażowana, acz dość lekka w lekturze. Nie jest ona tak fascynująca jak jej poprzedniczka, być może częściowo z uwagi na mniej zajmującą problematykę, niemniej jednak warto się z nią zapoznać chociażby dla uważniejszej obserwacji współcześnie zachodzących zmian.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow