Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lian Hearn - Cesarz Ośmiu Wysp

Lian Hearn - Cesarz Ośmiu Wysp

Informacje o książce

dots Tytuł : Cesarz Ośmiu Wysp (Emperror of the Eight Islands)
dots Autor: Lian Hearn
dots Ilość stron: 400
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 39 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 65/100


Ambitny władca zostawia swojego bratanka na pewną śmierć i przejmuje jego ziemie.

Uparty ojciec zmusza młodszego syna, żeby oddał swoją żonę starszemu bratu.

Tajemnicza kobieta szuka pięciu ojców dla swoich dzieci.

Potężny kapłan ingeruje w sprawy sukcesji Lotosowego Tronu.

Oto wątki misternego arrasu utkanego z losów rozgrywających się na tle dzikiego lasu, eleganckiego dworu i krwawych pól bitewnych.


Trudno w istocie orzec, co czyni kulturę Japonii tak atrakcyjną w oczach Europejczyków, którzy nie darzą podobną atencją nie mniej antyczne cywilizacje Syjamu czy różnorakich protoindyjskich państw i państewek. Opowieści o ludziach tak podobnych, zarazem zaś tak odmiennych zwykły cieszyć się dużym powodzeniem wśród słuchaczy i czytelników, nie sposób więc dziwić się powstawaniu kolejnych pozycji, których akcja koncentruje się wokół Kraju Kwitnącej Wiśni. Jedną z takich pozycji jest „Cesarz Ośmiu Wysp”.

Autorka gros swej twórczości koncentruje właśnie wokół tytułowego archipelagu, co szybko można poznać po swadzie, z jaką przeskakuje pomiędzy różnorakimi „orientalnymi” motywami oraz wątkami. Jej styl jest niczym japońska kaligrafia – estetyczny i nieprzytłaczający formą, acz niezwykle wypełniony treścią i wymagający skupionej uwagi.

Lian Hearn   Cesarz Osmiu Wysp 184817,1


Poszczególne rozdziały nie są obszerne i teoretycznie lekturę można by przedzielać licznymi interwałami, jednakże nie byłaby to rozsądna decyzja. Autorka popycha bowiem akcję do przodu w tempie właściwym dla pociągów shinkansen, nie pozwalając czytelnikowi zaczerpnąć oddechu niemal przez ani chwilę.

Niestety sama opowieść na tym traci, można bowiem odnieść wrażenie, że pisarce zależało na jak najszybszym osiągnięciu końca, poszczególne postacie nie jawią się jako zbyt złożone, ich psychologiczne odmiany zaś nieco dziwią, o ile w ogóle są do zaakceptowania. Co gorsza, w razie osiągnięcia fabularnej „ślepej uliczki” Lian Hearn wprowadza do nurtu wydarzeń kolejną osobę, i kolejną, i kolejną. Czyni to jednak dość zręcznie.

Nie cechuję się dostatecznie pogłębioną specjalistyczną wiedzą w zakresie cywilizacji Japonii by orzec, na ile osnowa opowieści jest zakorzeniona w autentycznym dorobku kulturalnym Nipponu, na ile zaś takowy imituje. Jeśli zastosowanie ma drugi przypadek, to należy autorce oddać, że umiejętnie potrafiła sprawić wrażenie inspiracji.

„Cesarz Ośmiu Wysp” jest całkiem przyjemną lekturą, zaskakująco lekką zważywszy na drastyczność wcale nierzadkich rozwiązań fabularnych. Nie sposób jednak pozbyć się wrażenia, że książka ta jest wydrenowana z prawdziwej literackiej duszy, stanowiąc wyłącznie produkt marketingowy, jakkolwiek fachowo wykonany.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow