Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lee Seung-u - Pieśń ziemi

Lee Seung-u - Pieśń ziemi

Informacje o książce

dots Tytuł: Pieśń ziemi (지상의 노래)
dots Autor: Lee Seung-u (이승우)
dots Ilość stron: 264
dots Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
dots Rok wydania: 2019
dots Cena: 35 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


W rzeczach po swoim zmarłym na raka płuc bracie Kang Sang-ho odkrywa pośmiertne zapiski. Żeby dokończyć dzieło brata przedstawiające niepoznane dotąd cele podróży, Kang Sang-ho razem z pracownikiem wydawnictwa udają się do klasztoru zwanego Zamkiem Hebronu, położonego na szczycie wyludnionej góry Cheonsan. Co tam odkryją i do czego doprowadzi ich ta wizyta?

Współczesna Korea wywołuje skojarzenia z groteskowym i przerażającym reżimem Północy oraz zaawansowanym technologicznie Południem, stosunkowo trudno jednak by było statystycznemu Polakowi powiedzieć cokolwiek więcej o tamtejszych społeczeństwach czy ich mentalności, i to nawet porównując jego stopień wiedzy o narodach sąsiadów z Chin czy Japonii. Nie oznacza to bynajmniej, że Koreańczycy są narodem pozbawionym historii, i to tej najnowszej.

Akcja „Pieśni ziemi” rozgrywa się w okresie powojennym, gdy władzę nad Południem sprawowali – łatwo o tym zapomnieć – wojskowi. Jednakże samo społeczeństwo doświadczało wówczas licznych zmian, w tym światopoglądowych oraz kulturowych.

Lee Seung u   Piesn ziemi 145351,1


Historię tych czasów czytelnik poznaje niejako z trzech różnych perspektyw, ale ich zwornikiem jest specyficzny klasztor, zwany Zamkiem Hebronu, mieszczący się teoretycznie w nurcie katolicyzmu, acz cechujący się specyfiką czyniącą go dość egzotycznym dla czytelnika nawykłego do europejskiego wzorca monastycyzmu.

Nie jest to bynajmniej opowieść o dalekowschodniej religijności o okcydentalnej osnowie, choć cytaty z Biblii są w niej dość obszerne i ważkie. Autor jednak mniej czy bardziej świadomie dotyka zagadnień uniwersalnych, rozpoznawalnych również dla mieszkańców Afryki, Ameryki Łacińskiej czy północnej Europy, nie wątpię również, iż tak samo będzie za lat kilkadziesiąt.

„Pieśń ziemi” to powieść dość metaforyczna, jakkolwiek twardo zakorzeniona w codzienności, której tematyką jest tak naprawdę zupełnie nieegzotyczne człowieczeństwo, jakkolwiek o posmaku ramenu. Miłośnicy realizmu magicznego mogą odkryć, iż ten nurt jest znany i praktykowany również nad Morzem Żółtym.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow