Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lavie Tidhar - Stacja Centralna

Lavie Tidhar - Stacja Centralna

Informacje o książce

dots Tytuł : Stacja Centralna (Central Station)
dots Autor: Lavie Tidhar (לביא תדהר)
dots Ilość stron: 320
dots Wydawnictwo: Zysk i S-ka
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 45 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 55/100


W mieście przyszłości pomiędzy Tel Awiwem a Jaffą powstał kosmoport, zamieszkany przez ćwierć miliona ludzi z całego świata. Stacja Centralna stanowi połączenie między nieustannie zmieniającą się Ziemią, ogromnym światem wirtualnym oraz koloniami kosmicznymi, do których przenieśli się ludzie uciekający przed nędzą i wojną.

Gdy Boris Chong wraca z Marsa na Ziemię, zastaje całkowity chaos. Jego była kochanka wychowuje dziwnie znajome dziecko, które potrafi jednym dotknięciem palca podłączyć się do strumienia danych umysłu. Jego podróżująca po kosmosie kuzynka zakochała się w robotniku, żołnierzu-cyborgu. Na domiar złego śledzi go nieobliczalna wampirzyca danych. A wszystko to łączą ze sobą Inni, obce istoty, których zmienny strumień świadomości jest początkiem nieodwracalnej zmiany…

W Stacji Centralnej ludzie i maszyny ciągle się adaptują i rozwijają, a nawet… ewoluują.


Książka izraelskiego pisarza science-fiction nie cechuje się typowym głównym bohaterem, trudno tak naprawdę wskazać czyje losy miałyby stanowić oś, wokół której orbitować by miały historie życiowe pozostałych postaci. Tak naprawdę publikacja ta stanowi raczej przyczynek dla poruszenia określonych tematów niźli opowieść samą w sobie.

Zasadnicza wątpliwość poruszana przez autora tak naprawdę zaś funkcjonuje w ludzkiej kulturze nawet nie od stuleci, co wręcz tysiącleci – co czyni człowieka człowiekiem, wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych bytów? Pytanie to co i rusz wraca niczym bumerang, zaś będzie coraz bardziej uporczywe wraz z postępem prac nad stworzeniem samoświadomej sztucznej inteligencji.

Lavie Tidhar   Stacja Centralna 093933,1


Ale to nie jest jedyny tak angażujący intelektualnie wątek poruszany przez autora. Stawia on między innymi pytania o sens ludzkiego życia, jego wartość samą w sobie – i egzystencji (już) „niewartej przeżycia”. Wątku tego nie należy sprowadzać wyłącznie do zagadnienia legalizacji eutanazji, pisarz wskazuje bowiem, że człowieka konstytuuje nie tylko jego kod genetyczny, co suma zgromadzonych przezeń doświadczeń.

Pytania te wybrzmiewają tym mocniej, gdyż są formułowane przez przedstawiciela kultury, która wszak odcisnęła trwałe i silne piętno na znanej nam współczesności – w recenzowanej książce ślady tego odnajdziemy nie tylko w warstwie frazeologicznej, lecz też pewnej specyficznej duchowości.

Niestety „Stacja Centralna” jakkolwiek porusza ważkie tematy, to udziela dość miałkich odpowiedzi bądź też (co w sumie chyba lepsze) się od nich po prostu uchyla. Nie podważa to ewentualnej wartości publikacji, acz rodzi dość głębokie uczucie rozczarowania.

„Stacja Centralna” to niezbyt zajmująca powieść i dość pobieżna rozprawka filozoficzna. Nie oznacza to jednak, iż winna ona być rozpatrywana w kategoriach makulatury, lecz raczej mimo wszystko dość przystępnego wprowadzenia do bardziej zaawansowanych rozważań właściwych dla innych dzieł.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow