Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Laura Hillenbrand - Niezłomny

Laura Hillenbrand - Niezłomny

Informacje o książce

dots Tytuł : Niezłomny (Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption)
dots Autor: Laura Hillenbrand
dots Ilość stron: 440
dots Wydawnictwo: Znak
dots Rok wydania: 2011
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 75/100


Kiedy samolot runął do oceanu, wydawało się, że nikt nie ma szans na przeżycie. A jednak Louie Zamperini ocalał i na kruchej tratwie rozpoczął niezwykłą odyseję. Przez 47 dni dryfował po Pacyfiku ‒ nad nim zaś krążyły samoloty wroga, a on sam zmagał się z rozszalałym tajfunem i atakami rekinów.

Zamperini, w młodości na bakier z prawem, odnalazł swe powołanie w sporcie. Został jednym z najwspanialszych biegaczy na świecie, robiąc furorę na olimpiadzie w Berlinie. Mimo że panicznie bał się latać, gdy wybuchła wojna, przywdział mundur lotnika. A zakończony katastrofą lot był zaledwie początkiem długiej podróży, w której czekało go jeszcze niejedno wyzwanie.


Jesse Owens uchodzi za jeden z wczesnych symboli antyfaszyzmu, niejako żywy dowód fałszu nazistowskich doktryn rasowych, z którym notable III Rzeszy z Adolfem Hitlerem na czele musieli się skonfrontować na oczach dziesiątek tysięcy własnych rodaków. Laura Hillenbrand postanowiła jednak przybliżyć osobę mniej znanego atlety-żołnierza II wojny światowej, co nie oznacza, że mniej niezwykłego.

Biografia Louiego Zamperiniego (z elementami historii jednego z jego współtowarzyszy) jawi się jako zupełnie niewiarygodna, zważywszy na jego imigrancki rodowód, następnie skalę sportowego rozwoju, ale nade wszystko niezwykły „rejs” po pacyficznych bezkresach aż po jeniecką gehennę, jednakże zawsze pełną zbiegów okoliczności skutkujących ucieczką spod kosy Ponurego Żniwiarza. Chyba tylko brak ukoronowania w postaci olimpijskiego medalu nie pozwala odłożyć całości na półkę jako ewidentnie blockbusterowego wymysłu…

Laura Hillenbrand   Niezlomny 074002,1


…czego autorka od samego początku jest doskonale świadoma, w związku z czym przyjęła dość niezwykłe warsztatowe rozwiązanie – ową beletryzowaną biografię opatruje bardzo, bardzo licznymi przypisami, niezaburzającymi lektury, gdyż w swej masie mają one głównie charakter odsyłaczy do źródeł niźli dodatkowych komentarzy. W konsekwencji czytelnik konfrontowany z „brutalnymi” faktami może tylko z zadziwieniem otworzyć usta.

Uważam za atut omawianej książki fakt, iż snuta na jej kartach opowieść nie kończy się wraz z wyzwoleniem, lecz jej autorka część swej uwagi poświęca powojennym losom bohatera swego dzieła, i to nie na zasadzie posłowia, lecz wskazując na jego trudności przystosowawcze, czyniąc zresztą zeń swego rodzaju symbol pokolenia może nie zmarnowanego, lecz zdecydowanie obciążonego ponad miarę.

„Niezłomny” to taka trochę współczesna bajka dla dorosłych, z tym, iż mocno oparta na faktach. Wyłaniająca się z niej osoba Zamperiniego dla jednych może się jawić jako brat-łata, podczas gdy dla szeregu innych osób mógłby on się kojarzyć bardziej z wzorem uciążliwego sąsiada. Człowiek z marmuru może być jednocześnie człowiekiem z ciała – i odwrotnie.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow