Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Lars Wilderäng - Rozgwieżdżone niebo

Lars Wilderäng - Rozgwieżdżone niebo

Informacje o książce

dots Tytuł : Rozgwieżdżone niebo (Stjärnklart)
dots Autor: Lars Wilderäng
dots Ilość stron: 442
dots Wydawnictwo: MAG
dots Rok wydania: 2017
dots Cena: 35 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 70/100


Dziwne awarie telefonów, mnożące się usterki smochodów, pociągów, problemy z dostawami prądu i żywności stają się powoli codziennością. W końcu, po kolejnym zaciemnieniu, świat zmienia się nie do poznania… Wysiada cała elektronika, na co ludzkość nie jest zupełnie przygotowana. Ciemna jesień staje się rozgwieżdżoną zimą, a chaos, który wybucha sprawia, że przeżyją tylko nieliczni…

Drogi czytelniku, kiedy ostatni raz Twój telefon komórkowy nie zadziałał tak jak planowałeś? A jak przyjąłeś brak połączenia z Internetem z uwagi na burzę tudzież jakowąś awarię? A co w sytuacji braku prądu? Sądzę, że niewiele się pomylę zakładając uczucie irytacji, może gniewu, by wspomnieć tylko o wariantach najłagodniejszych. Co zaś by się stało, gdyby tak już miało być na zawsze?

Opowieści o końcu świata i czasach po apokalipsie zaliczają się do modnego nurtu – można mnożyć przykłady książek czy filmów, o grach wideo nie wspominając. Z reguły punktem krytycznym jest wybuch wojny atomowej, wielka klęska żywiołowa (np. Yellowstone) czy jakowaś pandemia. Czasami jednak przyczyna może być znacznie bardziej trywialna… choć koniec końców w przypadku „Rozgwieżdżonego nieba” tak nie jest.

Lars Wilderang   Rozgwiezdzone niebo 094420,1


Nie bardzo sobie uświadamiamy, że żyjemy w epoce kumulacji różnorakich rewolucji – zielonej, wiążącej się z uzyskiwaniem niepomiernie większych ilości pożywienia niźli choćby wiek temu, technologicznej, którą naprawdę trudno przeoczyć, naukowej… Tak naprawdę jednak wszystkie one opierają się na szerokim dostępie do (stosunkowo) tanich i wydajnych źródeł energii, których nagły brak musiałby prowadzić do zmiany właściwie wszystkich przyzwyczajeń, najczęściej nawet nie uświadamianych.

Atutem książki szwedzkiego pisarza jest fakt, że przedstawia ona okres zachodzenia tych zmian – w przypadku czy to „Bastionu”, czy to „Gwiazdozbioru Psa” kolaps już nastąpił, tymczasem tutaj dopiero – podobnie jak w przypadku „Wyspy” (swoją drogą, skąd ta nordycka obsesja?) dopiero staje się rzeczywistością. A przecież to byłby (pozostańmy w nadziei przy trybie przypuszczającym) okres najbardziej bolesny.

„Rozgwieżdżone niebo” to publikacja na wskroś darwinistowska, opowieść o działaniu mechanizmów doboru naturalnego w warunkach zaistnienia braku dostępu do energii, który przecież przez dominujący okres w historii ludzkiej cywilizacji był normą. Jakkolwiek sam zaliczam się do domorosłych miłośników widoku nocnego niezanieczyszczonego światłem nieba, bardzo bym pragnął, by wizja Larsa Wilderänga pozostała domeną literatury fantastycznej.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow