Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Ken Liu - Królowie Dary

Ken Liu - Królowie Dary

Informacje o książce

dots Tytuł : Królowie Dary (The Grace of Kings)
dots Autor: Ken Liu (刘宇昆)
dots Cykl: Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu (The Dandelion Dynasty)
dots Ilość stron: 592
dots Wydawnictwo: SQN
dots Rok wydania: 2016
dots Cena: 44,90 PLN
dots Autor recenzji: Piotr „Klemens” Kociubiński
dots Data recenzji:
dots Ocena: 80/100


Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz... pojęcie sprawiedliwości.

Nietrudno zauważyć, iż mnóstwo pozycji zaliczanej do literatury fantasy cechuje się bardzo nieznaczną oryginalnością, jeśli nie w zakresie konstrukcji świata, to jego bestiariusza czy poruszanych motywów. Tolkien może bowiem nie stworzył tego gatunku, ale popularyzując go zarazem wywarł nań tak niezatarte piętno, że wielu pisarzom trudno jest traktować je inaczej niż okowy, w których próbują się poruszać. Tymczasem warto pamiętać, iż brytyjski pisarz czerpał wszak garściami z dorobku kultur ludów północnej Europy oraz częściowo ich historii, a przecież glob ziemski zamieszkują setki i tysiące różnorakich społeczności. Z takim dziedzictwem zmagał się Ken Liu i przekuł je w swój atut Ken Liu.

Ken Liu   Krolowie Dary 083724,1


Amerykański pisarz chińskiego pochodzenia przedstawia bowiem dzieje tworzenia pierwszego jednolitego cesarstwa obejmującego cały świat – a przynajmniej powszechnie znaną jego część – wskazując, że projekt ten bynajmniej nie był skazany na sukces, a wiele spośród jego atutów stanowiło zarazem o jego słabości. By ustrzec się różnorakich zagrożeń wypływających ze znanych konwencji autor zdecydował się na przemieszanie chińskich doświadczeń z perspektywami wyspiarskich ludów południowego Pacyfiku, co było zabiegiem tyleż ryzykownym, co i nowatorskim.

Nie będę się krygował i wskażę od razu – wyszło bardzo dobrze, może nie znakomicie, lecz rzeczony kolaż nie okazał się miszmaszem doznań, lecz dał efekt synergii, tak iż czytelnik może się wręcz rozkoszować lekturą niosącą ze sobą szereg zupełnie dotychczas nieznanych smaków i ich kompozycji, acz bynajmniej nie wywołujących niestrawności, lecz tylko pobudzających apetyt.

Nie oznacza to bynajmniej, że „Królowie Dary” są dziełem pozbawionym wad. Niestety, cechują się one dość dużą przewidywalnością, przynajmniej w oczach bardziej doświadczonych czytelników. Autorowi zabrakło maestrii choćby Pisarza z Santa Fe, potrafiącego wbić literacki nóż w plecy w najmniej spodziewanym momencie.

„Królowie Dary” to książka o dość pokaźnych rozmiarach, których czytelnik niemal w ogóle nie dostrzega w trakcie lektury, dziwiąc się, że tak szybko dotarł do tylnej obwoluty. Stanowi ona wręcz potwierdzenie poglądu Salmana Rushdiego wyrażonego ustami jednej z wykreowanej przezeń postaci, że osoby łączące w sobie różne kultury i rasy tak naprawdę ubogacają oba światy.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com
Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow